Търсене
Close this search box.

Какво не знаем за промените в мозъка при бременност

Учени доказаха, че бременността бързо преорганизира мозъка, за да реагира на бебета.

 

Мозъкът на майката не получава дължимата заслуга за новите умения, които бързо придобива, за да се грижи за новородено, твърдят невроучени.
Бременността смалява части от мозъка. Това не звучи добре. Прибавя забравяне и мозъчна мъгла, или следродилна амнезия (“мамнезия”), споделена от много майки, и някак единственото, което се подразбира е, че преходът към майчинство е чиста загуба за ума. 

“Виждам го по социалните медии постоянно,” казва невроученът и терапевт Джоди Павлуски от университета в Рен, Франция. “Мозъкът ти се смалява. Затова забравяш всичко.”

Но това просто не е вярно, според Павлуски. Разбирането, че следродилният мозък не функционира правилно, съществува от прекалено дълго. “Време е да започнем да даваме признанието, което майчиният мозък заслужава”, написаха Павлински и нейните колеги в Jama Neurology.
Бременността наистина започва структурни промени в мозъка, включително обща загуба на сиво мозъчно вещество. Но загубата не бива да се взема безсъзнателно като нещо лошо – тя може да бъде отражение на прецизен процес, който подобрява ефикасността на мозъка.

По време на прехода към майчинство, мозъкът пренарежда връзките си, засилвайки полезните и освобождавайки се от безполезните, обяснява Павлуски. Тя казва, че това пренареждане подготвя мозъка да се учи бързо, за да поддържа бебето живо.

В проучване проведено в 2016 г., например, изследователи доказаха мозъчни промени, включително смаляване, които изглежда насърчават привързаността към новородено бебе. Този екип също откри, че бременността намаля обема на вентралния стриатум, област от мозъка важна за мотивация и възнаграждение. Тези смалявания в мозъците на майките са свързани с повишена отзивчивост към техните бебета, съобщава екипът в Psychoneuroendocrinology

И все пак, много жени описват загуба на памет при бременност и след раждане. Не са установени големи разлики в паметта на скорошни майки в сравнение с тези, които не са майки, казва Павлуски. Но са необходими повече проучвания за да се разбере психичното натоварване при родителството и въздействието на безкрайни задачи и разсейвания. 

Възможно обяснение за “мамнезия”-та  е това, че вниманието на новите майки се фокусира върху бебето и страни от други неща. И именно, бременните жени, за сметка на жените, които никога не са били бременни, показаха подобрено учене на теми, свързани с бебето, в сравнение с други теми за възрастни, твърдят учени в Memory. Бременните жени също бяха по-добри със свързването на обекти с местоположение. 

Промените в майчиния мозък за сродни с тези в юношеския мозък. Проучване с майки с първо бебе и момичета показа, че намаляването на обема на майчиния мозък съвпадна с това, доказано при тийнейджъри, твърдят учени в Human Brain Mapping.
“Приемаме юношествoто като преходно време с много невропластичност”, или умението на мозъка да се променя, казва Павлуски. Преходът към майчинство има също толкова силно въздействие върху мозъка, казва тя. 

Признавайки мозъка на майката за невероятната му приспособимост не означава, че отглеждането на дете е умение единствено за тези, които раждат. Докато хормоните предизвикват мозъчни промени по време на бременност, мозъците на бащите също се променят с преживяването на раждане. След раждането на първото им бебе, мозъците на татковците показаха намаляване на сивото вещесто – мозъците на мъже без деца обаче не, доказаха проучващи в Cerebral Cortex през 2022 г.

Изясняването на недоразумения относно мозъка, адаптиращ се към майчиство, се свежда до зачитане на проявата на грижи, казва Павлуски. “Способността на мозъка действително да се научи да поддържа нов живот е всъщност голяма работа.”

 

Преведено от английски от Тея Данева

Оригинален източник тук

 


-50% на Абонамента (Годишен и Вечен) | Най-голямото намаление на БГ Наука за 2024 г.



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.