Търсене
Close this search box.

Какво можете да видите в Неандерталския музей в Германия

Какво можете да видите в Неандерталския музей в Германия

Какво можете да видите в Неандерталския музей в Германия

Какво можете да видите в Неандерталския музей в Германия


Направи дарение на училище!



***

Неандерталският музей се намира в градчето Метман, което се явява източно предградие на Дюселдорф. Той е разположен в долината Неандертал, в която за първи път са открити кости от представители на рода Homo, наречени впоследствие неандерталци. Сградата на музея е построена през 1996 г. по дизайн на архитектите Замп Келп, Юлиус Краус и Амо Брандлхубер и приема по около 170 000 посетители на година. Музеят включва и археологически парк на оригиналния обект, където е направено откритието, работилница от каменната ера, както и художествена алея, наречена „човешки следи“. Всички табели в музея, както и аудио гидовете му, са достъпни на немски и на английски език.

Най-старата позната картина изобразяваща долината Неандертал с пещерата, в която по-късно ще бъдат открити първите кости от неандерталци. Худ. Герард Йоханес Вербург, 1803

Чрез експозициите вътре, може да бъде проследена миграцията на първобитните хора от саваните към Евразия и първите селища, като акцентът е основно върху неандерталците. Експонатите са изложени на четирите етажа на сградата, които са свързани помежду си чрез спираловидна рампа. В началото на рампата в първия раздел има експонати от историята на неандерталците, озаглавен „Долината и нейната тайна“, където са изложени фосили от скелети на неандерталци. Следващият раздел с експонати „Пътешествие през времето“ е за ключовите етапи от човешката праистория. Въз основа на основната тема „Еволюция на човечеството“ тематичните области, разпределени в пет секции, излагат последователно „Животът и оцеляването“, „Инструментите и знанието“, „Митът и религията“, „Околната среда и храненето“ и „Общуването и обществото “.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Първото издание на “Произходът на видовете” от Чарлз Дарвин на немски, 1860 г.

Музеят разполага с уникална колекция от отливки на оригиналните човешки вкаменелости, които проследяват еволюцията на хоминидите като цяло и по-специално на неандерталците. Тази колекция от отливки, съставена въз основа на находки от различни разкопани обекти по света, е подпомогната от даренията, предоставени от фондация Алфред Круп фон Болен и Халбах.

Неандерталският музей предоставя и интерактивна база данни (Плейстоценски хора и места) за всички антропологични и археологически данни, свързани с неандерталците, под формата на 3D изображения и повърхностни сканирания, както и снимки с висока резолюция на човешки фосили и артефакти. Софтуерът, разработен от NESPOS на базата на всички изкопаеми колекции, се разпространява свободно и включва сканирани над 600 фосили и артефакти от Белгия, Хърватия, Франция и Германия.


В музея редовно се правят изложения и специални временни експозиции на тематики близки до неандерталската.

Възстановка на първия открит австралопитек на възраст 3.2 млн г.., наречен впоследствие Люси.


Сравнение на неандерталец със съвременен човек

 

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.