Търсене
Close this search box.

Какви микроби дебнат по вашите слушалки и как да се справите с тях

Какви микроби дебнат по вашите слушалки и как да се справите с тях

Какви микроби дебнат по вашите слушалки и как да се справите с тях

Какви микроби дебнат по вашите слушалки и как да се справите с тях


Направи дарение на училище!



***

Автор : Angela Lashbrook

 

В случай, че слушалките ви са тип тапи – разгледайте ги внимателно. Техните малки дупчици запушени ли са с ушна кал? Има ли ивици от мърсотия или власинки по пластмасовите сглобки? Може би дори има странен тъмен прах, прилепнал към вътрешните ръбове на техния калъф? Ако слушалките ви са отвратителни, първо знайте, че това не е нещо срамно. То е неприятно често срещан проблем, елемент на високотехнологичната хигиена, който е странно пренебрегван, въпреки че съществува откакто съществуват и този тип слушалки.

Но тези малки парчета пластмаса, дупчици и каучук събират частици прах, мъх, ушна кал, метал, мръсотия и боклуци. Всичко това от своя страна съдържа най-различни бактерии и дори гъбички, които след това вкарваме в ушите си, понякога в продължение на часове. Не бихте пъхнали нещо толкова мръсно в носа си да кажем, но някак си в ухото не изглежда толкова грубо.

 


Разбери повече за БГ Наука:

***

Видът на мръсни лепкави слушалки си е доста често срещан и доста тревожен.
Колко точно опасни могат да бъдат тези нечистотии по вашите слушалки? Отговорът е сложен, но всъщност е малко вероятно да се заразите с нещо от натрупваната с месеци мръсотия по слушалките ви. Има обаче определени обстоятелства, при които бихте могли да бъдете изложени на известен риск и въпреки че няма нужда да изпадате в паника, никога не е късно да започнете здравословен режим на почистване на ушната мида.
Очевидно е, че много от нас могат и имат нужда да предприемат действия в тази насока.

 

Много голяма част от хората почти никога не почистват слушалките си – или само понякога, използвайки случайни удобни предмети, които им попаднат, като химикалки, кърпички, телбодове или кламери. Това обаче съвсем не е достатъчно ефикасно.

Въпреки че натрупването на ушна кал и прах не е смъртоносно, не е и напълно безобидно. „Бактерии като стафилококус или псеудомонас, както и гъбички като аспергилус, могат да причинят външни инфекции на ухото, ако тези микроби по слушалките се вкарат в ушите“, казва Ерих Войгт, отоларинголог в Нюйоркския университет.
“Ухото на плувеца”, или Otitis externa, която противно на името си не засяга само плувците, е една такава инфекция, която може да възникне вследствие от употреба на замърсени слушалки. Това се случва, когато наранена или възпалена кожа в ухото влезне в контакт с бактерии или гъбички. Ако рядко почиствате слушалките си, има вероятност такива бактерии да попаднат върху тях, особено по порестите или гумени зони и в сглобките.

 

Сара Моури, асистент по отоларингология в Университета в Кливланд, Охайо, съветва хората със заболявания на кожата като екзема или псориазис да проявяват малко повече внимание, когато става въпрос за използването на такива слушалки. Това е така, защото тези смущения могат да раздразнят тънката, деликатна кожа на ухото, правейки я по-податлива на инфекции, причинени от бактерии или гъбички. Моури добавя още, че ако вече имате инфекция на ухото, определено трябва да оставите използването на слушалки-тапи, докато тя не бъде излекувана.

Войгт отбелязва, че диабетиците и хората с имунна недостатъчност също трябва да бъдат по-внимателни със своите слушалки, дори и ушите ви да са в добро здраве, използването на такива слушалки може да избута ушната кал по-навътре в ушния канал. Това може да причини (временни) слухови проблеми, а натрупаната ушна кал да се наложи да бъде отстранявана с лекарска намеса.
Поставянето на памучен тампон в ухото не е най-добрия метод за избягване на това, според Войгт, който предупреждава, че прекалената употреба на клечки за уши и премахването на защитната ушна кал може да ви направи по-податливи на инфекции.

Моури споделя, че рядко е приемала пациенти с ушни инфекции, причинени от употребата на мръсни слушалки. Но изследвания доказващи връзката между двете не липсват. Едно такова проучване от 2008 г., е установило увеличаване на бактериите с 68% при хората използващи такива слушалки. Но пък няма много други сериозни изследвания, които категорично да препотвърдят тези резултати. Така че опасностите около мръсните слушалки в общи линии са незначителни, но поддържането им чисти все пак е въпрос на елементарна лична хигиена, която би било хубаво всеки да спазва.

От Apple препоръчват да се използва „суха кърпа без влакна“ за почистване на вашите безжични слушалки и тънка клечка за почистване на дупчиците, макар и според някои това да не е най-удачния способ за премахване на ушната кал. По-препоръчително е използването на четчица, чрез която внимателно тя да се изтърква от повърхността. Приспособлението за почистване на OXO Electronics има четка от едната си страна и силиконова гъба от другата, въпреки че четката е мека и може да не е идеална за по-упорити петна мърсотия; четка за зъби със средна или твърда четина ще свърши по-добра работа.
За още по-ефективно почистване леко напръскайте четката или гъбата с алкохол или оцет, но не я мокрете твърде много, тъй като безжичните слушалки на Apple не са водоустойчиви. Ако слушалките ви са със свалящ се гумен накрайник, можете да измиете върха със сапун и вода и леко да разтриете вътрешния високоговорител с четка за почистване или четка за зъби. Уверете се, че гумената повърхност е напълно суха, преди да я сложите обратно на слушалките.
Реално начин за перфектно почистване няма, но с усърдие, грижа и правилните инструменти можете да се подсигурите, че слушалките ви са по-чисти от тези на вашите приятели – и има много по-малка вероятност да ви докарат “Ухото на плувеца” или други инфекции.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.