Търсене
Close this search box.

Каква наука извършват в ТУ-София (Катедра Химия)

Каква наука извършват в ТУ-София (Катедра Химия)

Каква наука извършват в ТУ-София (Катедра Химия)

Каква наука извършват в ТУ-София (Катедра Химия)


Направи дарение на училище!



***

Занимавам се в момента с обработка на експериментални резултати. Това е част от нашата дейност, успоредно с преподавателската, която също е супер интересна – да се работи с млади хора. Другата част е да се занимаваме с наука, тя е това, което привлича и млади колеги в университета. За целта се мъчим да измисляме тематики, които са достатъчно актуални, интересни и любопитни за да привлекат млади хора, и като преподаватели и за да помагат към нашите научни екипи.

Едно от модерните направления в съвременната техника и особено в съвременните материали са т.нар. наноматериали. И от близо вече 10-15 години в катедрата и в частност аз, се занимаваме с получаване и модифициране на различни нанопорести слоеве на основата на аноден алуминиев оксид с изясняване на технологии за тяхното получаване и модифициране.
В последните 2-3 години имаме няколко проекта по които работим ориентирани към тази тема за анодният алуминиев оксид и неговото функционализиране.

В момента най-големият ни действащ проект към Фонд научни изследвания е на тема Функционални нанокомпозитни слоеве на основата на аноден алуминиев оксид и химичното му метализиране. Аз съм ръководител на този проект, основната му идея е да се произведат слоести материали, на основата на проводник алуминий проводник и изолатор аноден алуминиев оксид, като върху него да се получи още един метален слой. Това са много подходящи материали, които могат да се използват като сензори и катализатори в микро електромеханичните системи (МЕМС). Изобщо те имат много приложения, стига да могат да се произведат и да бъдат внесени технологии, които могат да се въведат директно в производството.
Имаме доста предизвикателства в проекта, въпреки че звучи елементарно да се произведе един такъв материал. Напрактика ние ще опитаме тези нанопорести слоеве да ги получим върху извита повърхност, нещо което не е постигано до момента и затова е голямо предизвикателство.

Следващата голяма крачка, която се опитваме да направим е химически да отлагаме върху този материал – нанопорестият оксид, слоеве с контролиран състав и дебелина. Което също е предизвикателство, защото конвенционалните разтвори, които се използват в практиката за метализиране, са агресивни към тази подложка. Тоест ние ако директно решим да ги приложим, това което сме синтезирали преди това просто ще се разпадне. Така че и от химична гледна точка предизвикателството е доста голямо. Оказа се, че в България е предизвикателство дори и изследването на това, което получаваме. Защото ние получаваме материал, вложили сме доста време и усилия и проблемът е, че не винаги можем да разберем какво сме получили. За целта опираме съответно и до нашите партньорски организации, това са Института по Физикохимия към БАН и Химикометалургичният университет, както и към външни организации, които помагат за анализите. В проекта имаме и чуждестранен учен, чрез когото се надяваме да използваме и неговата лаборатория, която е във Франция и разполага с достатъчно добро оборудване да се гледа наноразмерната скала на обектите, които ние получаваме в момента.

В проекта имаме двама докторанти, той стартира с трима, единият вече е отчислен с право на защита, както и 5 млади учени, които са част от нашата катедра и партньорските организации. Студентите ги включваме в летните стажове. На някои от тях им е интересно, стоят в лабораторията, наблюдават.
Това, което за мен е най-важно в хода на този частен проект, а и другите с такава насоченост, е че те ни позволяват да си закупим апаратура, която след това можем директно да я използваме и при разработване на нови лабораторни упражнения във Факултета по електронна техника и технологии. От няколко години вече имаме специалност Микроелектроника и наноинженеринг. И в лабораторните упражнения на някои дисциплини основно работим директно нещата, които ние правим в момента по научните проекти. Тоест всяка година обновяваме лабораторните упражнения и студентите се сблъскват с текущите най-нови идеи, които имаме и се включват в тяхното реализиране. След това тези идеи от лабораторните упражнения прерастват в курсови проекти, дипломни работи и се надяваме да станат и докторанти.


Разбери повече за БГ Наука:

***


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.