Търсене
Close this search box.

Как се прави списанието и как PCStore.bg помагат в създаването му

Как се прави списанието и как PCStore.bg помагат в създаването му

Как се прави списанието и как PCStore.bg помагат в създаването му

Как се прави списанието и как PCStore.bg помагат в създаването му


Направи дарение на училище!



***

Петър Теодосиев:

С огромна радост пиша този блог-пост! Ръка ни подаде екипът на онлайн магазина PCStore.bgПодариха ни компютър, на който да правим списанието. 🙂

Екипът на БГ Наука се състои от двама човека (Петър Теодосиев и Росица Ташкова), които отделят цялото си време за каузата да разпространяваме обективно, независимо и масово научна информация на достъпен език.

Една от многото задачи, които имам, е да правя дизайна на всеки брой на списание „Българска наука“. За да правя това, обаче, имам нужда не само от познания, а и от техническа възможност, т.е. компютър, на който да се върши това.

Благодарение на PCStore.bg вече имаме достатъчно добър компютър, на който спокойно да работя от вкъщи или офиса ни и всичко да се случва по-лесно и бързо.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Ще опиша горе-долу процеса на създаване на един брой.

1)      Автори ни изпращат материали

Основното съдържание на списанието са статии, които различни учени и специалисти ни изпращат. Може да са статии за научни проблеми, новини за научни проекти, в които участват, открития, които са направили, систематизирана информация по някой научен проблем и т.н.

Така техния глас бива чут, а всеки от нашите читатели, които не се занимават професионално с наука или конкретните проблеми, има възможност да прочете най-новата и актуална информация.

2)      Ние преглеждаме материала

Преглеждаме всеки материала и преценяваме дали е подходящ за списанието. За съжаление получаваме и материали, които не са написани на подходящ език или граничат повече с конкретни вярвания на автора, които не са научно потвърдени.

В много от случаите се допитваме до някой учените в редакционната ни колегия, тъй като точността във фактологията за нас е от огромно значение.

Ако материалът е добър, то тогава продължава напред. 🙂

3)      Преглед и поправка на правописа

Почти всеки текст имат нужда от корекция, т.е. оправяне на правописни, граматически, технически и стилистични грешки.

Това отнема много време и изисква концентрация и специално „око“.

4)      Намиране на снимки

Обикновено се налага сами да търсим подходящи снимки за текстовете. Много по-приятно е да се четат статиите в списанието, когато имат изображения. Текстът става по-лесен за четене, а и снимките помагат за по-лесното разбиране на текста.

5)      Определяне коя статия в кой брой ще влезе

Тъй като всички стъпки изискват техническо време, ние подбираме текстовете предварително за следващите един-два броя. Така в повечето случаи няма как да публикуваме статия, която е изпратена същия месец или седмица, когато ще излезе текущият брой.

Разбира се, има изключения, но това е много рядко и се случва, когато предните стъпки се извършат от самия автор и този автор вече е публикувал и преди в списанието.

 

6)      Изработка на списанието

Това е финалният процес, но изисква най-много време. В повечето случаи това е така, защото в един брой влизат доста статии, тъй като искаме да обхванем колкото се може повече теми.

Всеки брой се започва от нулата. Имам няколко шаблона за елемент в дизайна, но всеки ред, абзац, подчертаване, всяка снимка, графика, таблица се правят и добавят едно по едно. Когато имаме 150 стр. може да си представите колко работа е това.

Използвам InDesign при направата на списанието. Това е програма, която се използва за направа на вестници, списания, книги и много различни по вид печатни материали.

Още от 23 брой се наложи сам да се науча и да започна да го правя, тъй като нямаше кой. 🙂

Тази година имахме стажант, Маргарита Страшилова, която направи 93, 94 и 95 брой. Също така Петър Евтимов (доброволец), който ни е помагал много пъти, направи 91 брой.

Връщам се на новата придобивка – компютъра от PCStore.bg! Благодарение на него ще мога да правя списанието от дома си, което е огромен плюс за по-бързото и по-доброто изпълнение, защото често върша това в извънработно време в офиса.

Огромно благодаря от БГ Наука! Благодарение на подобни жестове, списанието успя да оцелее толкова години…

 

НАПРАВИ ДАРЕНИЕ

ВЗЕМИ АБОНАМЕНТ ЗА СПИСАНИЕТО


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.