Търсене
Close this search box.

Йонно базиран електронен чип за контрол на мускули

Йонно базиран електронен чип за контрол на мускули

Йонно базиран електронен чип за контрол на мускули

Йонно базиран електронен чип за контрол на мускули


Направи дарение на училище!



***

120529113543-large.jpg

http://science.icnhost.net/migrate/sites/default/files/field/image/120529113543-large.jpgКлас Тибрандт (Klas Tybrandt) докторант по органична електроника в Университета Линкопинг, Швеция (Linkoping University), и направил интегриран химически чип.
Групата по органична електроника в Университета Линкопинг по-рано са създали йонни транзистори за транспорт както на положителни така и на отрицателни йони, както и биомолекули. Тибрандт сега е успял да комбинира двата вида транзистори, подобно на традиционните силициеви чипове.
Предимството на химическата верига е, че проводника на заряда се състои от химически вещества с различни функции.  Това означава, че сега имаме възможността да контролираме и регулираме сигналните пътища на клетките в човешкото тяло.
„Можем например да изпратим сигнали до мускулните синапси, където сигналната система може да не работи поради някаква причина. Знаем, че нашия чип работи с обичайните сигнални субстанции като ацетилхолин,“ – казва Магнус Бергрен, професор по Органична Електроника и ръководител на изследователската група.
Изграждането на йонни транзистори , които могат да транспортират заредени биомолекули , е започнало преди три години от Тибрандт и Бергрен.  След това транзисторите са били използвани  от изследователи от KarolinskaInstitutet за да контролирате  доставката на ацетилхолин към индивидуални клетки. Резултатите са публикувани в Proceedings of the National Academy of Sciences.

http://www.sciencedaily.com/


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.