Търсене
Close this search box.

Жестовете могат да подобрят разбирането на хората с говорни нарушения

Жестовете могат да подобрят разбирането на хората с говорни нарушения

Жестовете могат да подобрят разбирането на хората с говорни нарушения

Жестовете могат да подобрят разбирането на хората с говорни нарушения


Направи дарение на училище!



***

 

Там, където думите се провалят, на помощ идват жестовете. За хората с говорни нарушения те могат да бъдат начин за предаване на съобщения. Проучване на международен изследователски екип показва, че слушателите наблюдават жестовете на хората с афазия по-често и много по-дълго, отколкото се смяташе досега. А използването на жестове дава отражение и в логопедичната терапия. 

Хората, които страдат от придобито говорни нарушения поради мозъчно увреждане (напр. след инсулт, черепно-мозъчна травма или мозъчен тумор), често имат затруднения в общуването с другите. Предишни изследвания върху афазията показват, че тези пациенти често се опитват да изразят нуждите си, използвайки жестове с ръце. По-рано се предполагаше, че отсрещният участник в разговора обръща относително малко (или никакво) внимание на тази форма на невербална комуникация, но това предположение се основава на изследване, включващо участници без езикови нарушения. 

 


Разбери повече за БГ Наука:

***

КОМУНИКАЦИЯ С ЖЕСТОВЕ 

Ново проучване от университета в Цюрих, проведено съвместно с изследователи от Холандия и Япония, разглежда дали жестовете получават повече внимание, ако вербалната комуникация е възпрепятствана от афазия. В този експеримент изследователите показват на здрави доброволци видеоклипове, в които хора с и без говорни нарушения описват злополука и пазаруване. Докато участниците гледат видеоклиповете, движенията на очите им биват записани. 

 

ФОКУСЪТ НА ВНИМАНИЕТО СЕ ИЗМЕСТВА 

Нашите резултати показват, че когато хората имат много тежки говорни затруднения и произнасят по-малко информативна реч, техният партньор в разговора е по-вероятно да обърне внимание на движенията на ръцете им и да гледа по-дълго жестовете им“, казва Базил Преисиг от Катедрата по сравнителни езикови науки в университета в Цюрих. При хора, които нямат ограничения във вербалната комуникация, се обръща значително по-малко внимание на жестовете с ръце. Изглежда, че по този начин, когато говорещият има говорни затруднения, слушателите изместват вниманието си и се фокусират повече върху невербалната информация, предавана чрез жестове. „За хората с афазия може да си заслужава да използват повече жестове, за да бъдат по-добре разбрани от събеседниците си“, споделя още Преисиг. 

 

ИЗПОЛЗВАНЕТО НА ЖЕСТОВЕТЕ КАТО СПЕЦИФИЧЕН ИНСТРУМЕНТ В ТЕРАПИЯТА 

Настоящото изследване не само илюстрира значението на жестовете в комуникацията, но също така засилва тяхното значение при рехабилитацията на речта.
„Индивидите с афазия трябва да бъдат насърчавани да използват всички възможни форми на комуникация. Това включва засилена употреба на жестове. В допълнение, техните семейства и приятели трябва да научат значенията на жестовете с ръце, за да се подобри комуникацията“, смята Прейсиг. 

 

Превод: Надежда Капсъзова

Изтачник: sciencedaily.com


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.