Търсене
Close this search box.

Изяснява се връзката между чревната микрофлора и затлъстяването

Изяснява се връзката между чревната микрофлора и затлъстяването

Изяснява се връзката между чревната микрофлора и затлъстяването

Изяснява се връзката между чревната микрофлора и затлъстяването


Направи дарение на училище!



***

Няколко проучвания правят връзка между измененията в чревната микрофлора и затлъстяването, инсулиновата резистентност и метаболитния синдром, но детайлите за тази връзка оставаха неясни. Сега, екип от изследователи от Йейл са разкрили път, водещ от чревните микроби до повишен прием на храна и секреция на инсулин при гризачи, сочейки потенциални мишени за борба със затлъстяването при човека. Откритията са публикувани преди седмица в Nature.

„Измененията в чревната микробиота са свързани със затлъстяването и метаболитния синдром както при човека, така и при гризачите” – казва в изявление един от авторите на проучването, Gerald Shulman от Йейл. „В това проучване ние осигуряваме нов механизъм за обяснение на този биологичен феномен при гризачите и сега изследваме дали той е валиден и за човека.”

Преди изследователите са забелязали, че богатата на мазнини диета води до повишаване на нивата на ацетат в кръвта на гризачите и че това повишение отключва секреция на инсулин – но те не знаели откъде идва този ацетат. Затова продължили с проучването на връзката в настоящото изследване.

Третираните с антибиотици и свободните от микроби мишки произвеждали относително ниски нива на ацетат, но при възстановяване на нормалната флора на животните, нивата на ацетат се повишавали; богатата на мазнини диета повишавала нивата още повече. „Взети заедно, тези експерименти демонстрират причинно-следствената връзка между изменението на чревната микрофлора в отговор към промени в диетата и повишена продукция на ацетат” – казва в изявление Shulman.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Екипът е показал и това, че вместо пряко да стимулира клетките на панкреаса да секретират инсулин, ацетатът отключва сигнал от мозъка към панкреаса, чрез блуждаещия нерв – част от парасимпатиковата нервна система – осигурявайки потенциална мишена за терапия. „Ацетатът стимулира бета-клетките да секретират повече инсулин в отговор на глюкозата, чрез централно опосредстван механизъм” – добавя Shulman. „Той стимулира и секрецията на хормоните гастрин и грелин, които водят до повишаване на приема на храна.”

Превод: Росица Ташкова

Източник: www.the-scientist.com


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.