Търсене
Close this search box.

Изложба разказва за последната вечеря на жителите на Помпей преди страховитото бедствие

Изложба разказва за последната вечеря на жителите на Помпей преди страховитото бедствие

Изложба разказва за последната вечеря на жителите на Помпей преди страховитото бедствие

Изложба разказва за последната вечеря на жителите на Помпей преди страховитото бедствие


Направи дарение на училище!



***

Античният римски град Помпей разпалва въображението на хората от откриването си през 1748 г. Някога дом за приблизително 12 000 души население, градът е разрушен през 79 г. пр.н.е. при изригването на вулкана Везувий, в чието подножие се намира. Трагичната гибел на Помпей става сюжет на много исторически романи, компютърни игри, както и на 3D филм през 2014 г.

 

The columns of Jupiter temple in the forum of Pompeii, an old Roman city. Volcano Vesuvius in the background. 

Сн.1. Помпей. Credit: Roberto lo Savio. Getty Images


Разбери повече за БГ Наука:

***

До януари 2020 г. в Ашмолиан музеум в Оксфордския университет може да се види изключително интересна изложба под наслов „Последната вечеря в Помпей. От масата до гроба”, а от април 2020 г. експозицията ще гостува в САЩ в Музея за изящни изкуства на Сан Франциско. Над 400 редки предмети и истински шедьоври на римското изкуство – от луксозното обзавеждане на римските трапезарии до карбонизираната храна, която е била сервирана на масите в момента на страшното бедствие, показват с какво са се гощавали жителите на древния град, разкривайки един уникален поглед върху ежедневието им.

„Едва ли другаде може да се намери нещо толкова драматично като тази експозиция, в която оживява един отдавна погребан град“, споделя кураторът Рене Драйфус от музея на Сан Франциско. И добавя, че фокусът върху храната и напитките на изложбата поставя и нови въпроси пред специалистите.

Сн.2. Карбонизиран хляб от Помпей. Credit: Museo Archeologico Nazionale di Napoli

Изследователите търсят да открият следи от изоставената не само по масите и по улиците храна, докато хората са тичали да се спасяват, но и на всевъзможни други места, които е възможно техни колеги в предишни проучвания да са пропуснали. „Намериха два контейнера, които представляват голям интерес за мен“, разказва Драйфус. „Единият е голям буркан от теракота, в който са държали охлюви, а в другия са угоявали съсели. Досега не знаех, че те са ги използвали за храна. “

В изложбата е показана карбонизираната храна както на аристократите, така и на техните роби, съдове за готвене, сервиране и т.н., а така също и луксозни предмети от разкошните жилища на богатите фамилии. Една от намерените фрески, изобразяваща Бакхус превръщаш се в грозде, е помогнала на експертите да идентифицират четирите сорта грозде, които са отглеждани в района.

Може би най-драматичната находка, която е включена в експозицията, е тялото на една от жителките на града, покрито с восък, а след това със смола, което до момента почти не е показвано пред публика. Разкопана между 1984 и 1991 г., тази дама е намерена в стая с около шестдесет други жертви и е един от немите свидетели на сполетелия древния град ужас.

 

Превод: Елена Страхилова

Източник: Artnet


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.