Търсене
Close this search box.

Доц. Иван Георгиев от Център за върхови постижения по информатика и информационни и комуникационни технологии

Доц. Иван Георгиев от Център за върхови постижения по информатика и информационни и комуникационни технологии

Доц. Иван Георгиев от Център за върхови постижения по информатика и информационни и комуникационни технологии

Доц. Иван Георгиев от Център за върхови постижения по информатика и информационни и комуникационни технологии


Направи дарение на училище!



***

Иван Георгиев е доцент в Института по информационни и комуникационни технологии и ръководител на Лабораторията по тримерна дигитализация и микроструктурен анализ, която се изгражда в рамките на Проект “Център за върхови постижения по информатика и информационни и комуникационни технологии” финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Неговата специалност е изчислителна математика, занимава се с математическо моделиране, компютърни симулации, тримерна дигитализация, изграждане и поддържане на научна инфраструктура. В свободното си време обича да е сред природата и да се занимава с колоездене и туризъм.

Работа по проекта

В рамките на Центъра за върхови постижения по информатика и информационни и комуникационни технологии финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ доц. Георгиев е член на екипа за управление, отговаря за направление „Иновации“ и за Лабораторията за тримерна дигитализация. Основен приоритет е формирането на екип от мотивирани хора, имащи желание да се научат да работят с модерната специализирана техника и да извършват научни изследвания с нея.

Интересен факт


Разбери повече за БГ Наука:

***

Тримерната дигитализация има приложения навсякъде около нас. Освен в науката и инженерната практика, тези технологии има приложение в изкуството, културата и обучението. С помощта на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ ние се опитваме да наваксаме нашето изоставане и българските учени да имат достъп до нови технологии за провеждане на научни изследвания. 

Значението на цифровите модели за науката

Създаването на цифрови модели с високо качество е важно, както за конкретните изследвания, така и за дългосрочната устойчивост на научните изследвания. Защото след като бъдат изготвени тези модели се организират в колекции и се съхраняват за да може следващите поколения учени веднага да тестват идеите си върху тях и вече да надграждат, без да се налага едно и също нещо да се прави много пъти от начало.

Ползи за бизнеса и обществото

Проектът е насочен към развиване на научната инфраструктура, която от своя страна ще стимулира провеждането на научни изследвания и разработване на иновативни приложения. Те биха могли да бъдат в полза на бизнеса и на обществото. Например наличието на цифров тримерен модел е необходимо условие за процеса на моделиране, симулация и оптимизация. Този процес дава възможност преди да се пристъпи към производство на дадено изделие, да бъдат анализирани неговите свойства и то да бъде оптимизирано, така че да върши най-добре работа, за която е направено. 

 

 

Всички визитки вижте тук: https://nauka.bg/category/centrove/

[ЧАСТ 2] Лицата на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“

Изтегли броя в PDF от тук: https://nauka.bg/licata-opnoir-sept/

Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.