Търсене
Close this search box.

Исторически музей – Батак

Исторически музей – Батак

Исторически музей – Батак

Исторически музей – Батак


Направи дарение на училище!



***

  • Бихте ли се представили на нашите читатели?

Здравейте! Казвам се Теодора Пейчинова и съм директор на Исторически музей- Батак.

  • Каква е основната функция на един директор на музей?

Директорът представлява музея пред всички държавни органи, физически и юридически лица в страната и чужбина, планира, координира и контролира цялостната дейност на музея.

  • Може ли да разкажете накратко за музея и от кога съществува?

Исторически музей-Батак  е създаден  през 1956 г. с Решение № 56 от 24.04.1956 г. на ИК на Околийски  народен съвет – гр. Пещера. Открит е за посещение на 17 май 1956 г. по повод 80-годишнината от Априлската епопея Батак.

В съответствие с българското законодателство:  Закон за културното наследство и Закон за развитие на културата  Исторически музей-Батак е културна  и  научна организация,  която участва в осъществяването на държавната политика по опазване  на културните ценности и музейното дело на територията на община Батак, във взаимодействие със съответните компетентни държавни и общински органи, Светият синод на БПЦ, със съдействието на неправителствени организации и гражданското общество.
Мажоритарен собственик на Исторически музей-Батак е Община Батак, а принципал –Министерство на културата.
Музеят е с официално наименование, печат, седалище и адрес: гр. Батак, пл.”Освобождение № 3
Регистриран е в Националния регистър на културните организации към Министерство на културата.
Музеят е самостоятелно юридическо лице на делегирана бюджетна издръжка, второстепенен разпоредител  с бюджет.
Съгласно решение на ОбС-Батак, ИМ-Батак ползва безвъзмездно, управлява и стопанисва за своя сметка имоти, публична-общинска собственост: Сграда на ИМ-Батак, Балинова къща-етнографска експозиция и Шарова къща-музейна галерия и библиотека. С  Решение на Общински съвет- Батак е определен законосъобразен Регламент за финансиране на културния институт и реда за управление на публичните финансови средства –бюджетен кредит за функциониране и развитие на културната организация.

Ръководството на Исторически музей- Батак се осъществява:


Разбери повече за БГ Наука:

***

  1. Административно- организационно- от  община Батак;
  2. Методически-  Министерство на културата;
  3. Научно- от специализираните научни  институти към БАН

ИМ-Батак съхранява във фондовете си десетки хиляди движими културни ценности.
Чрез своите експозиции, постоянни и временни музеят се старае да задоволи потребностите от висококачествен културен продукт според  многообразните интереси на многобройната музейна публика. Организира постоянни и временни експозиции, образователни програми, събития, инициативи,  като представя различни теми от богатото, многообразно  наследство в община Батак.

В съответствие с тематичния си обхват и формираните фондове, структурата на музея включва специализирани отдели и администрация.

Специализирани отдели са:

  1. Отдел „Фондове”
  2. Отдел „Експозиционен”
  3. Отдел „Научни изследвания” с направления: Археология; Българските земи ХV-ХIХ век; Етнография; Нова и най-нова история; Художествено направление

Администрацията включва:

  1. Отдел „Административно-стопански и връзки с обществеността“.
  2. Музейна библиотека
  3. Музеен информационен център
  • С какво би се похвалил музеят? С кое най-много се гордеете?

С дългогодишния принос на музея в опазване и популяризиране на богатото наследство на община Батак. 

С електронните платформи за хора с увреждания, с които се стига до всяко кътче на музея.

С комуникацията с посетителите си чрез социалните мрежи- над 13 000 последователи във фейсбук и профил в инстаграм.

С многообразните си образователни програми и инициативи.

С работата с деца, хората с увреждания, хората в пенсионна възраст.

С модерните си фондохранилища и десетките хиляди движими културни ценности, които съхраняваме.

С електронните гидове и беседи на пет езика.

  • Какво бихте казали на бъдещите посетители и защо да дойдат и да Ви посетят?

Всеки народ има периоди и места от своята история, които пази дълбоко в сърцето си. За тях той не говори с гръмки думи, а сваля шапка, прекланя глава и коленичи. Сгушен високо в планината Родопи, Батак е символ на силата на българския дух, на смелостта и на саможертвата в името на една велика кауза- свободата.  Свобода- чакана, жадувана, мечтана пет века! Батак е име, пред което свеждаме глави, защото „…без Батак нямаше да има свободна България!”

Исторически музей – Батак ще разкрие пред Вас тази история. Представяме снимки, документи и оригинални предмети от далечното минало, епохата на българското Възраждане и Новото време. Изложени в сградата на Исторически музей-Батак те ще Ви разкрият богатото културно-историческо наследство на община Батак. 

Ще кажа и няколко думи за Априлското въстание. Всъщност постоянната ни експозиция е посветена именно на подготовката, обявяването и потушаването на априлското въстание в Батак: Вече 145 години разгръща България неспокойно Априлските страници, очертали върхът на велика история, написани с кръв на въстаници! 145 години след тъмните дебри на робския мрак- незарастнали кървави рани! 

Лето 1876! Чудна, зелена пролет! Земята се събужда за нов живот. Народът български и той- за нов живот в СВОЯ държава!

     Млади и стари се готвят за смъртен бой в името на свободата- свобода чакана, жадувана, мечтана цели пет века! След пет века глухо дрънчене на окови, писъци на жени, деца и старци, зверски убийства, изнасилвания и мъки, надеждата за свобода изпълва сърцата и душите на мало и голямо. Свобода! – усмихва се Балканът. Свобода! – повтаря млад и стар. И в селото никой на остана! Тръгнаха към нейния олтар!  А след надеждата за свободата- страх, колебание, плам, кураж и гордост. Сила,  себеотрицание, смелост… и подвиг, и безсмъртие! 

По кървавия път към свободата тръгват заедно и хората на словото и хората на меча. Така и изгарят – заедно. И сиромасите, и първенците, и даскалите, и неуките, и свещениците, и поетите, беловласи старци, и млади майки и невръстни отрочета… Погром и пепелища…! Пролятата кръв до държавите стари потече и пътя отвори! Ето защо казваме, че без Батак, нямаше да има свободна България!

Батак – черен от болка, свят от мъка, но пример за величие, урок по родолюбие, урок по история, написана с кръв и кости.

 145 години Батак е примера до днес, достойно как се брани род и чест, за вяра, за родина как се мре, пред славния Батак на колене!

Бъдете наши гости и в Етнографска експозиция Балинова къща. В нея ще се потопите в духа на традициите и бита на батачани от края на XIX и първата половина на ХХ век.

     В Изложбена зала „Борис Шаров” си дават среща минало и настояще във временни гостуващи и наши експозиции.

  • Има ли наука в музейната работа и каква е тя?

Науката е в основата на музейната работа. Основните дейности на музея са опазването и представянето на движими и недвижими културни ценности. За осъществяването на своите основни дейности музеят осъществява следните основни функции: издирване, събиране, документиране, опазване, научно изследване и популяризиране на движими културни ценности. Извършва научноизследователска дейност, организира и провежда научни форуми. Издава научни, научно-популярни и рекламни материали.

  • Как музеите могат да помогнат на образованието?

По много начини! Образователната и музейната дейности трябва да вървят ръка за ръка. Образователните програми, както и постоянните и временните експозиции в музеите могат да се използват изключително ефективно в образованието на децата. Учителите и музейните специалисти, според мен, трябва да работят заедно, да преплитат традиции и съвременност в образователния процес за обогатяване на представите на подрастващите за богатото културно-историческо наследство на България. В музеите работим за съхраняване и популяризиране на духовното и материално богатство, за запазване достойнствата на човешкия разум и учителите са тези, които трябва да насочват децата да „пият“ от кладенчето на завещаните от предците ни добродетели: знания, мъдрост и дух.

Екипът на Исторически музей Батак имаме волята и компетентността с многообразната си дейност да палим искрицата любов към род и родина; да вдъхновяваме към познаване и съхраняване на националната ни идентичност, духовност и традиции. Работим успешно по няколко образователни програми: „Знай своя род“, „Празниците на моя народ“, „Народните занаяти в миналото и днес“  „Съкровищата на родната природа“, „На нас ни пука за боклука“, „Ваканция в музея“.


  • Как държавата може да помогне на музеите в България?

Като културата и в частност музейната дейност станат приоритет на държавата! Все още няма отдавна чакана реформа в музейната сфера. Към днешна дата музеите получават годишна субсидия на калпак и една добавка за стопанисване на закрити площи. По този начин няма как музеите в България да достигнат нивата на европейските музеи. Дейностите на музеите са много и, за да се извършват качествено и от специалисти са нужни средства. Изискванията и стандартите към музеите растат, а пари за осъществяването им няма. Мога да изредя част от тях: оборудване на фондохранилищата и експозициите с вентилационни, климатични системи и противопожарно известяване, консервация и реставрация на ДКЦ, съвременни експозиционни витрини, осветление и видеонаблюдение, СОТ и жива охрана, поддръжка на открити площи, обходи, научни изследвания, реклама- средства няма. За археологически проучвания, сондажи и разкопки, издаване на сборници, преводи на чужди езици на текстовете в експозициите, образователни програми и работа с деца, хора с увреждания, хора в пенсионна възраст, създаване на мобилни изложби, организиране и провеждане на специални събития, посветени на българщината и на бележити годишнини, за откупки на движими културни ценности, за дигитализация на културните ценности, за задължителната дезинфекция, дезинсекция, дезакаризация и дератизация, за специализирана техника, скенери и оборудване пари няма. За адаптацията на музеите за хора с увреждания, за текущи ремонти няма пари, за спешни и неотложни реставрации и консервации на недвижими културни ценности с местно значение пари няма, да не говорим за заплатите на специалистите, работещи в музеите… мога да изреждам още. Музеите разчитат на приходи от билет, беседи, сувенири и услуги.
Исторически музей- Батак се справя, защото е един от посещаваните музеи в страната.

  • Какво друго бихте споделили с нашите читатели?

Най- бързият начин да опознаеш и оцениш уникалното богатство на даден регион, е да посетиш музея. Музеите са съкровищниците на всяка нация. Отдавна не са скучни пространства, които човек посещава веднъж и няма нужда да разглежда пак. Постоянно се променят експозиционните площи, провеждат се множество събития, образователни програми, игри, представяне на книги, филми, занаяти и др. Все по- често посетителят става и участник в многообразните инициативи в музеите. 

Каня вашите читатели в Исторически музей- Батак! Елате при нас, доведете и децата си, подарете си час по история и родолюбие! Подарете си един час познание в залите на музея!


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.