Интервю субтитри (Илия Железаров) – от брой 130


Надявам се всичко да е ОК в Габрово, защото в началото имаше с коронавируса някакви неща?
В Габрово започнахме първи, пак. Първия случай беше регистриран при нас. За съжаление такъв е животът. Това показва, че нашите лекари са били бдителни и са регистрирали този първи случай, който е официален за България. Аз съм сигурен, че първия случай не е бил в Габрово, но така ще остане за историята. Важното е, че това пък беше един знак и хората се мобилизираха, образно казано се стреснаха, и по този начин при нас доста дълго време се запази този по-добър ред. Не бяха небрежни гражданите и това не даде възможност да станем огнище. Дай боже да съхраним това и да продължим да работим.
Веднага след като този случай беше регистриран влязохме във връзка с министър Вълчев от МОН. Бяха направени първите стъпки обучението да премине вече на дигитална основа. Смятам, че много бързо и гъвкаво ние успяхме да се справим с тази задача да продължим обучението. Може да се каже, че при нас то не е прекъсвало, защото преди 6-7 години приключихме успешно един голям проект за дистанционно обучение. Тогава повечето университети имаха такива проекти. Смятам, че нашият беше един от успешните. И въпреки, че допреди няколко месеца, всъщност до началото на кризата, всеки инженер смяташе, че трудно може да стане инженер само с дистанционно обучение човек. И аз продължавам да го мисля, но в тия условия се оказа, че това е неизбежният начин. Трябва да учим дистанционно и да се надяваме в края на май да имаме поне две-три седмици прозорец, за да могат в нашите инженерни специалности студентите да се докоснат до реалната лабораторна база, защото в момента всичко е симулации и виртуални ефекти, правене на виртуални упражнения. Но друго е, трябва да се пипне с ръка. За инженер е страшно, за хирург е още по-страшно, но въпреки всичко трябва да го има и този контакт с техниката. Като казах техниката, при нас вие бяхте свидетел на началото на реконструкцията на това, което се заражда в момента като голяма идея в Габрово. Така нареченият технологичен парк на Техническия университет в Габрово, завърши работата по четири центъра. Един център за върхови постижения и три центрове за компетентност, в единия център сме дори водеща организация. Очакваме да мине всичко това и да дойдете на място да заснемете и да видите каква е разликата. Мисля, че ще бъде осезателна. А и техниката, която започваме да получаваме ще влезе в тази новооборудвана база на този технологичен парк. Наистина ще бъде впечатляваща и за преподавателите и за учените, за студентите, докторантите, а и за бизнеса, който е в региона и цяла България. Наистина става много интересно.
Да. Вярвам, че тези неща ще имат много положителен ефект. А може ли да кажете повече за това как протичат дигитално самите преподавателски часове. Точно това е интересното, предполагам че е предизвикателството, или поне е било, тези инженерни специалности да станат изцяло виртуално. Споменахте за симулации. Предполагам, че така или иначе много от работата на един инженер вече в дигиталния свят изисква софтуер и познаване на различни инструменти?
Цялата статия е в брой 130 на списание “Българска Наука” >>
Вижте всички статии от броя:
20 статии в брой 130 – вижте ги:
(отвори ДЕМО – първите 30 стр. )
Корица на брой 130
СЪДЪРЖАНИЕ:
- Какво се крие в архивите на БАН?
- Интервю с д-р Неделчо Иванов, Университетска болница „Александровска“
- Д-р Антоан Тонев (директор на СМГ) – Наистина “Съединението прави силата”
- Разговаряме с ректора на ТУ-Габрово проф. д-р инж. Илия Железаров
- Какво представляват подземните води?
- Как водата може да осигури достъпна енергия от възобновяеми източници
- TRAPPIST-1 и седемте планети
- Великият дебат или как Вселената „се разшири”
- Земната мантия, а не земното ядро, може да е генерирала ранното магнитно поле на планетата
- Най-древната човешка ДНК е открита в 800 000 годишен зъб на канибал
- Ендогенните ретровируси – проклятие или благословия
- Учени установиха, че грипните ваксини могат да бъдат използвани и като оръжие срещу рака
- Прилепите са основен източник на човешки вируси, но самите те не са важни
- Могат ли текстилните маски да възпрепятстват разпространението на коронавируса
- Нови клинични данни потвърждават хипотеза на учени от БАН за ролята на инфламазомата NLRP3 в патогенезата на усложненията при COVID-19
- Учени отчитат, че социалните умения започват да намаляват около 40-те
- Либерализъм и епидемии
- За саможертвата на героите и въстанието на обречените
- Втората Ботйова чета – от възторга до отчаянието
