Търсене
Close this search box.

Интервю със Стефан Ставрев, редовен докторант към катедра „Софтуерни технологии“ на ПУ „Паисий Хилендарски“

Интервю със Стефан Ставрев, редовен докторант към катедра „Софтуерни технологии“ на ПУ „Паисий Хилендарски“

Интервю със Стефан Ставрев, редовен докторант към катедра „Софтуерни технологии“ на ПУ „Паисий Хилендарски“

Интервю със Стефан Ставрев, редовен докторант към катедра „Софтуерни технологии“ на ПУ „Паисий Хилендарски“


Направи дарение на училище!



***

  1. Кратка информация за изследователя: име, степен, звание, месторабота

Стефан Ставрев, редовен докторант към катедра „Софтуерни технологии“ на ПУ „Паисий Хилендарски“. Освен като преподавател, Стефан развива паралелно и частен бизнес в сферата на игровите технологии.

      2. С какво се занимавате на работното си място? (Ежедневието на един учен) – проекти, изследвания, …

На работното си място се занимавам предимно с преподаване. Проектите и научните изследванията, по традиция и регулация, ръководят хабилитираните преподаватели. Като млад учен се докосвам до част от научните изследвания, които се провеждат в моето научно звено. Паралелно с това, предприемаческите умения и опитът ми в частния бизнес ми позволяват наистина да развихря въображението си много бързо да тествам дали дадена идея – или модел биха работили в конкурентна пазарна икономика. 


     3. Какви са научните ви постижения (приноси) и каква е тяхната полза за обществото и икономиката?


Разбери повече за БГ Наука:

***

Като научен принос мога да отбележа разработването на нов вид архитектурен подход в създаването на видео игри. Този нов подход ще позволи новите разработки  – на образователни видео игри, симулатори, тренажори и светове с виртуална реалност – да бъдат по-гъвкави и да позволяват лесна интеграция с различни видове сензори и периферни устройства.

     4. Какво ви мотивира да изберете професията на изследовател? И с какво ви помогна „Карол Знание“ и тяхната програма? Как ще използвате наученото в научната си кариера?

Изследовател за мен не е професия, а призвание. Възможно е да си преподавател във ВУЗ и да не се считаш за изследовател. Възможно е и да нямаш формално образование и да си изследовател. Въпрос на гледна точка, според мен. Истинските изследователи работят на пресечната граница между академичната общност и бизнеса. И е логично да е така.  А колкото до това какво лично ме е мотивирало – това е желанието за подобряване на условията на живот около нас.

Програмата „Карол Знание“ ми помогна предимно с това да създам нови контакти в моята сфера. Опитът и знанията са ценни, но още по-ценни са и правилните контакти. Това е валидно особено за сфери като нашата, където хората занимаващи се с наука прогресивно намаляват от година на година. От друга страна, ценен е и опитът как да превърнем научната си разработка в комерсиален продукт, както и различни начини за технологичен трансфер на научните изследвания. Не на последно място  – как да търсим и общуваме с инвеститори.

  1. В момента работя върху ……., което ще …….

Сферата на видео игрите е широка. Ето защо, работя по няколко проекта паралелно.Единият от тях е свързан с разработката на образователните видео игри. По-конкретно,  разработили сме интерактивна система, позволяваща всяка една повърхност да бъде превърната в поле за игра. Това ще позволи на малки и по-големи деца да се обучават по нов начин. Другата ми разработка е в света на симулациите – използваме игрови технологии за направата на танков тренажор за целите на отбранителната индустрия. Тази разработка ще намали времето на обучение на кадетите, както ще спести и разходите по провеждането на полеви обучения – като  изстрелването на истински тренировъчни снаряди, логистика, гориво на машините и т. н. 

  1. Какви проблеми срещат учените във вашата област (за професионалното си развитие и в работата си)?

Дълги са административни процедури за академично развитие. Дори и особено  талантлив, млад учен бързо може да загуби мотивация поради тежката номенклатура и бюрокрация, криещи се зад понятието „процедура“. 

Друг проблем е използването на тонове хартия при предаване на докторантски или професорски труд. Колеги, живеем в 21-ви век – ерата на цифровите технологии. Дори в национален фонд „Научни изследвания“ е практика да се предават огромни папки с доклади за разработените проекти…на хартия.  

Също така, хабилитираните преподаватели се занимават с прекалено много административни дейности. А отделеното време за административни дейности може да бъде инвестирано в научни разработки…

  1. Какво, според Вас, трябва коренно да се промени в България по отношение на науката?

По-малко фокус върху преподавателската и административна дейност във висшите учебни заведения, повече фокус върху научни разработки. Засилване на научно-частното партньорство и създаване на т.нар. spin-off компании за технологичен трансфер на знания. В момента съществуват такива примери, но са по-скоро изключения.  Също така, по-кратки срокове за академично развитие на учените. Критериите, според мен, трябва да са подплатени с тежестта на приноса на всеки учен, а не толкова обвързани с времето, прекарано в учебното заведение.  Например, дори в момента да покриваш критериите за доцент, е необходимо (формално) да са изминали поне 3 години от заемането на предишната ти длъжност.  

  1. Знаете ли че: (малко известен и интересен факт за специалността)

Популярната видео игра DooM е била подкарана на дисплея на обикновен офиса принтер!

Игровата индустрия е на 4-то място в света по приходи (надминавайки дори филмовата индустрия). 

  1. В свободното си време обичам да: (хоби, спорт)

Да свиря на пиано, да чета научна фантастика и да стрелям с лък. 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.