
Бихте ли се представили на нашите читатели?
Здравейте! Казвам се Сонер Ахмед, на 32 години от град Шумен. Бакалавър съм по „Социални дейности” от ШУ „Епископ К. Преславски” и магистър по „Политология. Дипломация и национална сигурност” от ВТУ „Св.св. Кирил и Методий”, както и магистър по „Балканистика” от ШУ „Епископ Константин Преславски”. В настоящия момент съм редовен докторант първа година по специалността Теория и история на културата към БАН.
Коя научна институция представлявате и с какво се занимава тя?
Представлявам Института по балканистика с Център по тракология „Проф. Ал. Фол” при БАН, който е основан през 1964 година. Основна задача на Института по балканистика е да изследва историята, бита и културата на балканските народи и тяхното взаимодействие.
Кое Ви запали да се занимавате с науката и кога се случи това?
Още като студент, съм мечтал някой ден да преподавам във ВУЗ и да бъда сред млади хора. По време на своята магистратура през 2016 г., в Шуменския университет се срещнах с моят преподавател доц. д-р Й. Бибина, която ме окуражи и ми помогна да преодолея вътрешния страх, който имах от сериозното начинание да бъдеш докторант.
Има ли бъдеще науката в България и как го виждате Вие?
Науката винаги е заемала важно място в развитието на България и е давала своя заслужен принос към световната наука. Убеден съм, че въпреки сериозните трудности, пред които е изправена науката в България, тя ще продължава да се развива достойно в правилна посока и за в бъдеще.
Как оценявате работата на екипа си?
При постъпването ми като докторант в Института по балканистика, бях приет изключително топлосърдечно от екипа на секция „Културна история на балканските народи”, както и от целия екип на Института. Впечатлен съм от всеотдайността на моите колеги, които са готови винаги да ти помогнат.
Има ли млади хора, които искат да се занимават с наука във Вашата област?
За съжаление, днес младите хора, са все по-малко амбицирани да се развиват и да се занимават с наука. Това се наблюдава и в направлението, в което се обучавам и аз – Социология, антропология и науки за културата (Теория и история на културата).
Какво бихте казали на хората, които все още се колебаят дали да се занимават с наука в България?
На хората, които все още се колебаят дали да се занимават с наука, бих казал да бъдат по-смели и да се включат в пътешествието на науката. Там ще открият скрити съкровища.
Какво, според Вас, трябва коренно да се промени в България по отношение на науката?
Според мен са нужни качествени реформи по отношение на науката, за да може все повече хора да се занимават с това начинание. Би могло да се помисли върху това държавата да гарантира с осигуряването на работни места и адекватно заплащане, повече специализации и международен обмен на опит.
Занимавали ли сте се с нещо извън научната работа? Какви други интереси имате и как обичате да прекарвате свободното си време?
В свободното си време се занимавам с танци и театър. Пътуването ми е другото любимо хоби. Обичам да пътувам в различни държави и да опознавам хората и тяхната култура, бит.
Европейска нощ на учените 2022 г.:

