Търсене
Close this search box.

Интервю с проф. д-р Люба Панайотова-Чалъкова от ЮФ на ПУ „Паисий Хилендарски“

Интервю с проф. д-р Люба Панайотова-Чалъкова от ЮФ на ПУ „Паисий Хилендарски“

Интервю с проф. д-р Люба Панайотова-Чалъкова от ЮФ на ПУ „Паисий Хилендарски“

Интервю с проф. д-р Люба Панайотова-Чалъкова от ЮФ на ПУ „Паисий Хилендарски“


Направи дарение на училище!



***

 1.  Кратка информация за изследователя: име, степен, звание, месторабота :
Люба Панайотова – Чалъкова – професор д-р в ЮФ на ПУ „Паисий Хилендарски“.
2. С какво се занимавате на работното си място? (Ежедневието на един учен) – проекти, изследвания, …
На своето работно място аз основно преподавам Вещно право и Право на интелектуална собственост. Отделно от това вече втори мандат съм ръководител на катедрата по гражданскоправни науки към ЮФ. Член съм и на Академичния съвет на Университета. Участвам активно в проектната университетска дейност, пиша статии, становища  и рецензии по повод процедури за академично развитие.
3. Какви са научните ви постижения (приноси) и каква е тяхната полза за обществото и икономиката?
Като научни постижения и приноси мога да посоча публикуваните от мен три монографии в областта на гражданскоправните науки, както и множество статии и становища по правни спорове. Давам правни мнения по интересни въпроси, свързани със законодателството за Конституционния съд на република България. Ползата за обществото и икономиката се изразява в това, че вследствие на изразени писмени мнения може да се стигне и до промяна в законите по определени правни въпроси. А мисля, че чрез своите книги помагам и на съдебната практика.
4. Какво ви мотивира да изберете професията на изследовател?
Мотивите да избера професията на изследовател са свързани с творческата реализация, която носи вътрешно удовлетворение и спокойствие. От друга страна, тази професия предполага и много пътувания и срещи с интересни личности в страната и чужбина.
5. В момента работя върху ……. което ще …….
В момента работя върху продължението на една моя монография, свързана с правото на собственост и неговото развитие в съвременното право. Продължението ще акцентира върху способите за отнемане на собственост и отношенията между публичните власти и частните лица в тази връзка.
6. Какви проблеми срещат учените във вашата област (за професионалното си развитие и в работата си)?
В момента учените се намират в особено положение. Въпреки, че науката е в повечето случаи „самотно занимание“, то на колегите в последно време им липсва комуникацията на живо, както и обмена на информация и енергия със студенти и колеги /имам предвид обучението онлайн в момента/.
7. Какво, според Вас, трябва коренно да се промени в България по отношение на науката?
За мен като учен от изключителна важност е да се промени коренно отношението на държавата към учените. Те следва да бъдат много по-добре финансирани и стимулирани в своята работа Техническият прогрес в наши дни безспорно е плод на сериозни научни търсения. И още нещо в тази връзка – учените биха могли да работят по-ниско квалифицирана работа, но обратното не е възможно, защото изисква качества и години обучение.
8. Знаете ли че: (малко известен и интересен факт за специалността)
Бих искала да кажа нещо по отношение на моята специалност като по-малко известен факт  – още френската научна общност преди столетия е приела, че не може да съществува в своята пълнота даден Университет, ако в него няма Юридически факултет.
9. В свободното си време обичам да: (хоби, спорт)
В свободното си време обичам да се занимавам с художествена литература и философия. Много обичам да чета романи на класици или на съвременни автори, както и да пиша поезия за собствено удоволствие. Имам издадени и две поетични книги.

Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.