Търсене
Close this search box.

Интервю на БГ Наука с гл. ас. д-р Ивана Илиевска

Интервю на БГ Наука с гл. ас. д-р Ивана Илиевска

Интервю на БГ Наука с гл. ас. д-р Ивана Илиевска

Интервю на БГ Наука с гл. ас. д-р Ивана Илиевска


Направи дарение на училище!



***

 

Първо се представете на нашите читатели, коя сте и с какво се занимавате?

Ивана Илиевска, доктор по физика, лаборатория „Физични технологии“ – Институт по Електорника, Българска Академия на Науките.

 


Разбери повече за БГ Наука:

***

Кое беше вдъхновението при вас, за да се занимавате с наука?

В моя случай всъщност нито едно лице. Всъщност мисля, че вдъхновението за научни изследвания е много по-лично от всичко, което може да бъде предизвикано от някого, като удоволствието, усмивката на лицето, облекчението, когато разбереш нещо за първи път. Ясно си спомням дните, когато изпитвах тези емоции, по време на докторантурата си. След известно време то (любопитството, методологиите и емоциите) става част от вашето ДНК. В известен смисъл целият процес е пристрастяващ.

 

С какво се занимавате на работното си място? 

В момента съм част от лабораторията „Физични Технологии“ в Институтът по Електроника към Българската Академия на Науките. Проекта по който работим е Биофункционални мед-съдържащи ТiО2 покрития, получени и модифицирани чрез електрофизични технологии.

 

Какви са най-големите предизвикателства във вашата научна област?

Като се имат предвид неоспоримите биологични предимства, които притежава модифицираната с мед, фино-структурирана, хидрофилна повърхност от кристален TiO2 пред механично обработената такава, все още съществуват множество неизследвани възможности за получаване на такъв вид повърхности върху имплантационни материали. Необходими са системни изследвания за определяне на подходящите форми и концентрации на медта за прилагане в специфични твърдоимплантни приложения;

 

Как вие (екипат, в който сте) решавате тези проблеми?

За получаване на биосъвместими покрития с достатъчна адхезиoнна и кохезионна якост и широка гама от биофункционални характеристики е необходима съвместна работа на физици, материаловеди, молекулярни биолози и клинични хирурзи за създаване на биоактивни имплантни повърхности, които да удължат живота на протезата, респективно, и качеството на живот на пациента.
Мотото на нашият екип е: Никой човек не може сам да спечели мач. Талантът печели мачове, но работата в екип и разузнаването спечелиха шампионите.

 

 

Върху какво работите в момента?

Върху получаването на наноструктурирано покритие от керамичен TiO2/Cu или CuO кондензат върху подложка от титанова сплав. Наноструктурираното покритие ще представлява асептичен биосъвместим материал за импланти, който служи като биологичен регенеративен матрикс и скеле за пролиферация на недиференцирани клетки.

 

Какво ви мотивира да изберете професията на изследовател?

Науката засяга почти всеки аспект от живота ни, от храната, която ядем, до технологията, която използваме, и естествения свят, който ни заобикаля. С кариера в областта на науката можете да изследвате света, да правите удивителни открития и да помагате за подобряване на живота на другите. Науката също ни показва колко големи сме и същевременно колко малки сме, и как зависим от много големи или много малки неща, за да оцелеем. По този начин много хора намират науката за красива.

 

Какво, според Вас, трябва коренно да се промени в България по отношение на науката?

Светът има нужда от наука – тази максима се доказа безспорно през последните пандемични години. Струва ми се, че трябва да си върнем доверието в науката и да положим усилия да уверим света, че работата ни има смисъл и важност. Да се направи оценка на състоянието на висшето образование и науката като цяло и по отделни области, в т.н. финансова осигуреност, наличие на стратегия, политика и условия за академична кариера.

 

Знаете ли че: (малко известен и интересен факт за специалността)

Редица изследвания в последните години са насочени към подобряване на връзката кост/имплант чрез ускоряване на бионтеграцията и имобилизацията на протезата. За тази цел се използват два подхода: първият включва химично, физично или механично модифициране чрез интегриране на неорганични фази, а вторият – биологична промяна с органични молекули като протеини, ензими или пептиди, на повърхността, които да индуцират клетъчен и тъканен отговор. Последните обаче подлежат на деструкция при стерилизацията и други манипулации и все още не е ясен ефектът от биодеградацията им в организма. Към първия подход спадат и модификациите с елементи, които могат да стимулират тъканното възстановяване и да инхибират бактериалния растеж. Следователно, би могло да се изобрети „интелигентна модифицирана повърхност“, която чрез промяна на физичните и химични си параметри да повлиява клетъчното поведение на ниво повърхностен контакт. 

 

В свободното си време обичам да: (хоби, спорт)

В свободното си време обичам да съм в планината. Дългото време, прекарано сред природата, повишава концентрацията и уменията на човек за творческо разрешаване на проблемите с 50%


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.