Търсене
Close this search box.

Имената на българите във Второто Българско царство

Имената на българите във Второто Българско царство

Имената на българите във Второто Българско царство

Имената на българите във Второто Българско царство


Направи дарение на училище!



***

Автор: Мая Джамбазова

Именната система на българите през вековете винаги е предизвиквала интерес сред специалистите и „влюбените“ в историческата наука. Епиграфските паметници и писмените документи дават сведение за това, как са се наричали българите през Средновековието и по-късните епохи.

За времето на Второто Българско царство можем да открием сведения в някои трудове на Йордан Андреев. В „История на Второто Българско царство. Курс лекции“ има пасаж, посветен на именуването на българи в столичния Търнов и други селища в периода XII-XIV век.

За средновековния българин има голямо значение мястото на неговото раждане – болярската кула, градският дом или сламената селска колиба. Раждането е един от трите ключови момента в живота на средновековния българин от епохата на Второто Българско царство – раждане, сватба (живот), смърт.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Новороденото дете в епохата на Втората българска държава, по традиция трябва да бъде кръстено в 8-дневен срок, след появата му на белия свят. През различните столетия ритуалът по кръщаване е различен. През XII-XIII век той е идентичен с византийския – трикратно потапяне на кръщаваното дете от свещеника в купела. През XIV век пък потапянето е еднократно и следва поръсване със светена вода.

При кръщение новородените приемали второ име – християнското си, освен това, което им е дадено от родителите.

Най-предпочитани за първо лично име при мъжете са имена от славянски произход. Това, според Йордан Андреев, са: Балдю, Барко, Брата, Воин, Волен, Гаго, Годеслав, Гръд, Дворко, Драгота, Дунав, Калин, Лалое, Мирен, Негослав, Огнен, Парлиг, Проданко, Смед, Сръдан, Сяно, … Тетю, Тихо,… Черноглав.

При женските имена със славянски произход доминират: Белослава, Добрана, Драгна. Десислава, Калина, Искра.

При мъжките имена от тюркски произход доминират: Алдимир, Балик, Савин, Тертер, Ханко, Хинат и др. Асен също е име с тюркски произход.

При християнските имена, предпочитанията били за: Васил, Гавраил, Георги, Димитър, Йоан, Константин, Лазар, Михаил, Петър, Роман, Тодор.

При женските християнски, библейски имена най-разпространени са: Анна, Мария, Ирина, Елена, Параскева, Теодора.

Картината коренно се променя през XV век. В Търново, наричано от турците Хисар, най-популярното име от епохата на Късното Средновековие е Калоян и неговите производни Калиман, Калман. При женските имена в периода, преимущество пред останалите има Петка.

Ако в периода на Второто Българско царство България има нужда да се сравнява с Византия и затова българите избират имена, популярни сред ромеите, то по време на Османското владичество предците ни са има потребност от духовна опора. Затова предпочитат имена на царе, като това на Калоян и второто и третото по популярност тогава Искендер (Александър) и Асен (Асан). А също и на светицата, закрилница на Търнов – Петка.

Изследване за имената през Късното Средновековие има Красимира Мутафова.

Именната система на българите със сигурност е интересна и повлиява именуването на хора и в съседните Влашко и Сърбия. А днес и в Македония са с идентични имена на нашите и това е заради историческата свързаност на България с македонските земи.

 

Източници:

Андреев, Й. История на Второто Българско царство. Курс лекции. В.Т. 1999, ст. 155-156


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.