Търсене
Close this search box.

Как хората могат да правят наука без да са учени

Как хората могат да правят наука без да са учени

Как хората могат да правят наука без да са учени

Как хората могат да правят наука без да са учени


Направи дарение на училище!



***

Има много хора, които обичат науката и са привлечени от нея, но нямат предходен научен опит нито научни степени и титли. Въпреки това всички любители на науката имат възможност да се включват от всяка точка на земното кълбо и по всяко време в огромен брой проекти от т.нар. Гражданска наука, за които е достатъчно да разполагат с желание, свободно време (дори в рамките само на 15-тина минути дневно) и обикновено някакво дигитално устройство. Тези проекти не изискват никакви разходи и ресурси и обикновено за тях е достатъчно да изтеглите някое безплатно приложение на телефона или компютъра си. С участието си в тези проекти обаче доброволците оказват неоценима помощ на изследователите при събирането и обработката на данни, тъй като особено в наши дни не е по силите на никой учен да прави наука самостоятелно и изолирано – наука се прави в екип и със сътрудничеството на голяма общност от хора, всеки от които допринася според способностите и възможностите си. Проектите са в най-различни сфери на дейност – екология и околна среда, астрономия, медицина, компютърни науки, психология, статистика, химия, история и много др.

Представяме ви топ 10 на научните дейности, в които могат да участват доброволци, които не са научни работници:

  • Можете да събирате и изпращате данни и наблюдения за преминаващи метеорити и отломки от тях. НАСА редовно отправя покана към доброволци да участват в засичането и преброяването на такива  като те трябва да докладват местонахождението на наблюдаваните обекти, да предоставят подробно описание и дигитални снимки, ако разполагат с  такива.
  • С безплатни мобилни приложения можете да споделяте снимки на дивата природа дори на места като градските паркове. По този начин се проследяват промените в естествената среда, миграции, сезонни тенденции и др. при животните и птиците или при растенията. Една такава широко разпространена дейност е броенето на птици за определяне на обхвата на видовете, разпространението и т.н.
  • Картиране на самотни пчели и оси дори в собствения двор или градина – това дава информация на учените за предпочитанията им за гнездене, разнообразието, разпространението и др. и е свързано също с усилията в наше време за опазване на пчелите.
  • Измерване на шумовото замърсяване особено в градските райони, където понастоящем живее над 50 % от населението на планетата. Тъй като това ни излага на постоянен и значителен като обем и количество шум, доброволците биха могли да помогнат за измерването нивата на звука и да визуализират данните в Google Maps. Учените по-късно използват тези данни при създаването на компютърни симулации за звуковото замърсяване.
  • Помогнете на учените да разберат причините за образуването на свлачищата – една сериозна опасност в селищните центрове, пътната мрежа и т.н. Събраните данни от доброволците помагат за подобряване на стратегиите за справяне с бедствията или смекчаване на последствията от тях.
  • Намиране на фосили, идентифициране и измерване на проби – работа подходяща главно за студенти в помощ на палеонтолозите. Но не само студенти могат да участват в разкопки като част от екипите на археолозите, да проучват местата, да вземат проби, да помагат в почистването и обработката, в събирането на разнообразни данни.
  • В областта на медицината и химията има разнообразни проекти като напр. изследване на големия брой микроорганизми, на които сме изложени и които обитават нашите домове или изследване качеството на водата във водните източници в населените места – събират се проби от водоизточници в обществени места, а също и от чешмяната вода в жилищата и се тества качеството й с лесни и достъпни методи.
  • Създаване на дигитални библиотеки от доброволци, разработване на съдържание на различни платформи, записване на уроци и всякакви материали подпомагащи ученици, студенти, преподаватели и широката публика. Този тип проекти са особено актуални и полезни в нашия технологичен и все повече дигитален свят.
  • В областта на психологията – участие в различни тестове и експерименти напр. в подкрепа на изследвания на съзнателния контрол, подсъзнанието, чувствата, нагласите и т.н. Това също се прави с помощта на лесни за ползване приложения.
  • Онлайн геймъри доброволци често предоставят уменията си на специално разработени програми за анализ на различни данни от разнообразни сфери на науката.

 

 

 


Разбери повече за БГ Наука:

***


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.