Търсене
Close this search box.

Химици разработват напълно рециклируем полимер

Химици разработват напълно рециклируем полимер

Химици разработват напълно рециклируем полимер

Химици разработват напълно рециклируем полимер


Направи дарение на училище!



***

Poly-Gamma-Butyrolactone.jpg
Екип от Държавния университет на Колорадо (CSU) успешно е произвел напълно рециклируем, биоразградим полимер.
“Всеки човек употребява над 100 килограма полимери годишно, като пластмасите вероятно съставят по-голямата част от тях. А повечето от тези полимери не са биовъзобновими” – казва професор Юджийн Чен от катедрата по химия на CSU.
“Сега тенденцията е да се произвеждат биовъзобновими и биоразградими полимери или пластмаси. Но това е само една част от решението на проблема, тъй като биоразградимите полимери не са непременно рециклируеми, т.е. не могат непременно да бъдат използвани като суровина за други производства.”В списание Nature Chemistry, професор Чен и колегата му Миао Хонг, описват синтеза на полимер, който при нагряване за около час, се връща отново в първоначалното си молекулно състояние, готов да бъде използван повторно.
За изходна суровина те използвали гама-бутиролактон (GBL) – мономер, който е обявен от учените за неполимеризиращ.
Професор Чен и госпожица Хонг използвали както метални, така и неметални катализатори, за да синтезират полимер, наречен поли-(GBL).
Те приложили специално подбрани реакционни условия, включително ниска температура, за да създадат поли-(GBL), а след това приложили нагряване от 220 – 300°C, за да конвертират полимера до първоначалния му мономер – GBL, като по този начин демонстрират термичната му рециклируемост.

“Тази работа установява връзките между структурата на поли-(GBL) и неговите динамични и термични механични свойства. Тя демонстрира пълната термична рециклируемост на поли-(GBL) до неговия мономер, като по този начин дава уникалната възможност да се открият нови устойчиви (възобновими и рециклируеми) биоматериали, базирани на ROP (ring-opening polymerization) на други пет-членни лактони” – казват професор Чен и госпожица Хонг.
Откритието има обещаващ търговски потенциал и е подадено искане за временен патент, с помощта на изследователската фондация CSU Ventures.

Превод: Росица Ташкова
Източник: http://www.sci-news.com/


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.