Търсене
Close this search box.

Grammarly. Ръководство за употреба

Grammarly. Ръководство за употреба

Grammarly. Ръководство за употреба

Grammarly. Ръководство за употреба


Направи дарение на училище!



***

Луиза Петрова, Десислава Цветкова, Екатерина Димитрова, Божидар Божилов 9 в клас, Лъчезар Томов

Програмата Grammarly може да се използва от браузър (напр. Chrome, Firefox, Opera, Safari и др.) или от приложението, което предлага, достъпно и за Android, и за IOS. Регистрация в платформата се извършва, чрез Email, вход от Facebook или Google. Изисква се още създаване на парола и работно име (nickname). Ако потребителят прецени, може да запази данните си за вход, което ще улесни използването на Grammarly и в други платформи. След вход в системата се задават няколко въпроса на потребителя за видовете текстове, които пише и опита му до момента. Веднага след това се отваря прозорец и приложението е готово за употреба. 

   Представена е demo версия на документ, на която може да се види как всъщност работи програмата. 

Според платформата в показаният по- долу текст има 9 грешки, всяка от които подчертана в различен цвят според причината за предложението й (некоректност, неяснота, ангажираност на читателя, неправилно предаване на посланието или др.). Всяка една от тях е придружена с пояснение.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Думите, подчертани в червено дават сигнал за допусната правописна, граматична или пунктуационна грешка. При натискане на зеления бутон програмата автоматично коригира текста. 

Грешките, подчертани в синьо са най- често изрази, за които е предложена редакция с цел улесняване на четливостта на текста. Отново при натискане на зеления бутон, текстът се коригира самостоятелно. 

Съществуват и поправки, които помагат текста да бъде по- лесно разбиран, по-ефектен и интересен, но те са в premium (платената) версия на платформата. 

При въвеждане на текста излиза общият брой точки, които показват как се е справил потребителя със своето писане, в сравнение с други. 

Програмата показва броя на думите,  буквите и знаците в текста, времето за четене и изговаряне, както и оценка за четливост. 

 

Текстът има възможност да бъде удебеляван (Bold), курсив (Italic) и подчертаван (U). Заглавията и подзаглавията могат да бъдат форматирани в стил Heading 1 и Heading 2. Програмата предлага и вмъкване на файлове, подточки и номерация.  


Платформата предоставя помощ от експерт и метод за откриване на плагиатство от над 16 млрд. сайта в уеб мрежата. 


Ако искаме сами да създадем текст се връщаме в началото на Grammarly, където вляво от demo документа се намира “създаване на нов материал”. 

Първото нещо, което изисква платформата е задаване на заглавие и записване на текста. Например:

След попълването е възможно да добавяте каквито детайли пожелаете от всички, които изброихме до момента. Важно е да се отбележи, че платформата не работи с български език. 

Освен в самото приложение, Grammarly може да редактира текстове навсякъде в интернет мрежата- Email, Google translate, Google Docs и др. 

В такива случаи може да се отвори приложението или браузър страницата на Grammarly, а може и да се използват опциите направо върху текста. 

Това е сравнение от официалния сайт на Grammarly What is Grammarly Premium, and how is it different from the free version?, в което се вижда разликата между безплатната и premium версията на платформата. 

Програмата може да намери приложение и в онлайн обучението. Полезно би било на преподавателите по чужди езици да създават и редактират текстове, както и да проверяват за плагиатство от други сайтове. Grammarly може да помогне на много ученици, които изпитват затруднения с правилния правопис. Могат да се упражняват и да поправят грешките си- пунктуационни и правописни, да променят словореда според предложенията на сайта, да съкращават или да разгръщат текста си.       

   Списание Forbes казва за приложението:

„Това представлява онлайн услуга, която бързо и лесно подобрява писането и ви кара да звучите като професионалисти, или най-малкото помага да избегнете да изглеждате като глупак.“

Въпреки всички предимства на платформата не трябва да се забравя, че тя работи с изкуствен интелект и е възможно да допуска грешки. Препоръчително е с нея да се работи под внимание.  Тя също така не може да замести редовните упражнения и стандартното обучение, но може да го допълни, като се използва това, че понякога може да прави грешки. Откриването на грешки от предложенията на програмата представлява добро упражнение.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.