
Голям воден бик, сем. Чаплови, разр. Щъркелоподобни, клас Птици
class Aves, ordo Ciconiifbrmes fam, Aredeidae, Botaurus stellaris
Природозащитен статус:
Строго защитен вид
Размери:
Дължина на тялото: 69–81 см
Размах на крилата: 100–130 см
Отличителни белези:
Сравнително едра чаплова птица. Оперението му е златисто-кафеникаво с множество тъмни ивици. Младите имат кафяво теме, а не черно като при възрастните.
Разпространение:
Размножава се в Европа, Африка и Азия. В България се среща по-често по време на миграция, рядък вид по време на размножителния сезон.
Любопитна информация за вида и живота му в блатото
При опасност големият воден бик често застава с изпъната нагоре шия и клюн, наподобявайки околната растителност. В подобна поза е почти незабележим. Живее потайно в гъсти тръстикови масиви. По-често може да бъде чут, отколкото наблюдаван. Монотонният брачен зов на мъжкия воден бик е най-нискочестотният звук, издават от европейска птица. При тихо време може да бъде чут на разстояние от 5 км. Полигамен вид – в брачния период основна грижа на мъжката птица е създаването на възможно по-голям „харем“. Отглеждането на поколението остава на своите „съпруги“. Големият воден бик обикновено се храни на границата между блатната растителност и откритите водни площи, като харпунира едри безгръбначни, земноводни и техните ларви, риба, влечуги и дребни бозайници с дългия си клюн.
Големият воден бик е рядка птица по време на миграция. След покачването на водното ниво и възстановяването на екологичния облик на Драгоманското блато се създадоха и възможности за гнездене на големия воден бик. Характерното му обаждане може да се чуе от всяка точка на Драгоманското блато през месеците април, май и началото на юни.
Европейска нощ на учените 2022 г.:

