Търсене
Close this search box.

Гневът на моретата

Гневът на моретата

Гневът на моретата

Гневът на моретата


Направи дарение на училище!



***

Гигантските вълни, които се издигат от нищото и предизвикват хаос в корабоплаването, са по-чести, отколкото се опасяваме.

„За Бога, дръжте се! Удари ни!“

Когато изследователят Ърнест Шакълтън произнася тези думи в Антарктида през 1916 г., корабът му Endurance вече е бил обграден от ледовете, смачкан и потънал. След което той заедно с малък екипаж в една лодка гребат отчаяно към остров Южна Джорджия. Но по пътя Шакълтън забеляза поредното бедствие, насочващо се към тях – огромна вълна.

„По време на двадесет и шест-годишния си опит в океана във всичките му настроения не бях срещал вълна толкова мощна и гигантска. Това беше могъщо сътресение на океана, нещо съвсем различно от обширните морета в бял покров, които бяха наши неуморими врагове в продължение на цели дни, но по някакъв начин лодката го преживя.”

Въпреки че чудовищни вълни като „могъщото сътресение“ на Шакълтън често се срещат в приказките на моряците, на суха земя такива разкази обикновено се посрещат с повдигнати вежди. Когато обаче на 1 януари 1995 г. огромна водна стена се блъсна в петролната платформа Draupner в Северно море, науката най-накрая настигна фолклора. Наречена Новогодишната вълна, тя стана първият официален запис за т. нар. измамна вълна. 25-метровият гигант се издигна внезапно от заобикалящото море, разтърсвано от вълни, високи средно по около 12 метра.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Оттогава нашето разбиране за сложните сили, които карат водата рязко да се издига, за да създаде измамни вълни, далеч по-високи от тези около тях, стана по-ясно, задвижвано вече от по-надеждни измервания, напредък в моделирането на вълни и увеличени изчислителни мощности.

Разрушителна сила

Но за да защитим корабите и хората в морето, трябва да можем да предскажем кога ще се появят тези измамни вълни. Като се имат предвид сложните модели на вълните в необятните морски райони, изготвянето на точни прогнози не е проста задача. И все пак необходимостта от подобни прогнози може да става все по-спешна; тъй като изменението на климата засилва метеорологичните механизми, в резултат на което все по-често ще наблюдаваме такива океански чудовища.

Цялата статия, както и много други, можете да прочетете в новият Брой 143 на списанието>>

Подаряваме ти първите 42 стр. от брой 143 тук>>


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.