Търсене
Close this search box.

ФНИ ще представи успешни научни проекти по време на Софийския фестивал на науката 2020

ФНИ ще представи успешни научни проекти по време на Софийския фестивал на науката 2020

ФНИ ще представи успешни научни проекти по време на Софийския фестивал на науката 2020

ФНИ ще представи успешни научни проекти по време на Софийския фестивал на науката 2020


Направи дарение на училище!



***

 

 

За втора поредна година Фонд „Научни изследвания“ (ФНИ) се включва в Софийския фестивал на науката с двудневен щанд в дните 26 и 27 септември 2020 г. и специално лекционно събитие на 27 септември от 16:00 часа. Софийският фестивал на науката 2020 ще се проведе в  София Тех Парк, сграда „Джон Атанасов“. 

На щанда на ФНИ, разположен в зона „Наука“ на Форум ниво 1, всеки посетител ще може да се запознае с дейността на Фонда, който подкрепя финансово проекти на български учени, работещи в университети, научни институти и организации, занимаващи се с научно-изследователска дейност. Периодично на щанда ще гостуват и бенефициенти на ФНИ – учени, които са ръководители на проекти, подкрепени по Национална научна програма „Петър Берон. Наука и иновации с Европа“ (ННП „Петър Берон и НИЕ“) в сесията от 2019 г. Общата цел на програмата е да ускори реинтеграцията и кариерното развитие в български висши училища и научни организации на перспективни учени с международно признати научни резултати, с което да стимулира развитието на изследователския потенциал у нас. Сред подкрепените по ННП „Петър Берон и НИЕ“ проекти, чиито ръководители ще гостуват на щанда на ФНИ, са изследвания, свързани с: кибер психологията и подобряване на интернет общуването; приложението на съвременни числени модели за изучаване на растежа и еволюцията на различни видове тумори;  изучаване на последиците от Брекзит върху европейската банкова система и икономика; изследване на процесите при т.нар. възкръсващи растения; техники за контрол на квантови системи с приложение в бъдещите квантови компютри.

На 27 септември (неделя) от 16:00 часа в Зала „Атом“ в сграда „Джон Атанасов“ ще се проведе и лекционното събитие „Успешните истории на Фонд „Научни изследвания“. В рамките на  събитието ще бъдат представени следните две лекции:


Разбери повече за БГ Наука:

***

Механични и биомеханични проблеми в транспортното инженерство. Съвременни тенденции в развитието на молекулярната биомеханика“ с лектор проф. дтн Светослав Николов от Института по механика – БАН, ВТУ „Т. Каблешков“ – София и председател на Изпълнителния съвет на ФНИ. В първата част на лекцията си проф. Николов ще покаже как с помощта на механоматематични и биомеханични подходи се решават редица задачи за повишаване на безопасността на конструкциите на автомобилите, които осигуряват защитата на водача и пътниците. Във втората част на представянето ще бъде показано как с помощта на математични модели, базирани на основата на висококачествени експериментални данни, може да се вникне по-дълбоко в процеса на различните заболявания и да се установят потенциални мишени за различните лекарства. 

–  Каротидното телце и ролята му в хомеостазата и аклиматизацията“ с лектор проф. дмн Николай Лазаров от Медицински университет – София и зам.-председател на Изпълнителния съвет на ФНИ. Проф. Лазаров ще разкаже на достъпен език за каротидното телце – малък, но жизненоважен орган с доказана роля в поддържане на постоянството на вътрешната среда и адаптивните процеси в човешкия организъм.

Събитието ще се проведе при спазване на всички противоепидемични мерки и изисквания.

Повече информация и новини за актуални конкурси на ФНИ можете да откриете на официалния сайт на Фонда:  www.fni.bg

С уважение,
д-р Владимир Божилов,
„Връзки с обществеността“,
Фонд „Научни изследвания“,
email: Press_FNI@mon.bg


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.