Търсене
Close this search box.

Фейсбук заплашва със забрана за споделянето на новини в Австралия

Фейсбук заплашва със забрана за споделянето на новини в Австралия

Фейсбук заплашва със забрана за споделянето на новини в Австралия

Фейсбук заплашва със забрана за споделянето на новини в Австралия


Направи дарение на училище!



***

Превод: Десислава Стоянова-Пеева /част от курса на БГ Наука за Автори/

 

Фейсбук заплаши да спре потребителите да споделят новинарско съдържание в Австралия, която подготвя нов закон, принуждаващ издателите да плащат за техните статии.

Регулаторните органи искат технологични гиганти като Фейсбук и Гугъл да плащат за съдържанието, предадено от други информационни агенции.

Миналият месец Гугъл предупреди потребителите си, че в резултат на това услугите му за търсене могат да бъдат „значително по-лоши“.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Последният ход на Фейсбук за блокиране на споделянето на новини ескалира напрежението между технологичните фирми и регулаторите.

Социалната медия заяви, че ако законопроекта стане закон, това ще попречи на австралийците да споделят новини във Фейсбук и дъщерното му дружество Инстаграм.

Австралийската комисия по конкуренция и потребители (ACCC) изготви правилата за „изравняване на условията“ между технологичните гиганти и издателите, които според нея се изпитват затруднения поради загубени приходи от реклама.

ACCC отговори на заплахата на Фейсбук да блокира новинарско съдържание, заявявайки, че е „неточен и заблуждаващ“.

„Кодексът просто има за цел да внесе справедливост и прозрачност във взаимоотношенията на Фейсбук и Гугъл с австралийските медийни бизнеси“, каза председателят на ACCC Род Симс.

Но в блог публикация, изпълнителният директор на Фейсбук за Австралия и Нова Зеландия, Уил Ийстън заяви, че законопроектът „погрешно разбира динамиката на интернет и ще навреди на самите новинарски организации, които правителството се опитва да защити“.

Той твърди, че това ще принуди Фейсбук да плаща за съдържание, което издателите доброволно споделят на платформата му, за да генерират трафик обратно към техните новинарски сайтове.

Ийстън заявява, че Фейсбук е изпратил 2,3 милиарда кликвания от новинарския канал на Фейсбук обратно към австралийските новинарски уеб сайтове на стойност около 200 милиона австралийски долара (148 милиона; 110 милиона британски лири) през първите пет месеца на годината.

Блокирането на новини „не е първият ни избор – той е последният ни“, казва той и добавя, че другите услуги на Фейсбук, които позволяват на семейства и приятели да комуникират, няма да бъдат засегнати.

Говорител на Facebook заяви пред Би Би Си, че „скоро ще предостави конкретни подробности“ за това как ще наложи забраната.

Някои бизнес експерти твърдят, че технологичните фирми трябва да плащат на издателите за качествено новинарско съдържание, което те публикуват.

„Гугъл, Фейсбук и други се измъкват от това, да дават нещо безплатно за твърде дълго време“, каза Майкъл Уейд, професор в IMD Business School в Швейцария и Сингапур, пред Би Би Си миналия месец.

Гугъл и Фейсбук плащат за новинарско съдържание на определени пазари и заявиха, че планират да разпространят тези инициативи в повече страни.

 

Превел: Десислава Трифонова Стоянова-Пеева  /част от курса на БГ Наука за Автори/

Източник: https://www.bbc.com/

Снимка: https://pixabay.com


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.