Търсене
Close this search box.

Екзопланети дават ключ към разгадаването на необикновената химия на Слънцето

Екзопланети дават ключ към разгадаването на необикновената химия на Слънцето

Екзопланети дават ключ към разгадаването на необикновената химия на Слънцето

Екзопланети дават ключ към разгадаването на необикновената химия на Слънцето


Направи дарение на училище!



***

Превел: Тихомир Георгиев

 

 

Изследване на 500 звезди, за 70 от които се знае, че имат планети, направи връзка между отдавнашната „литиева загадка” на Слънцето и наличието на планетни системи. Използвайки HARPS спектрографа на Европейската южна обсерватория (ESO), екип от астрономи откри, че подобните на Слънцето звезди, около които има планети, са унищожили своя литий по-ефективно от „безпланетните” звезди.

„Близо 10 години ние се опитвахме да открием какво отличава звездите с планетни системи от техните безплодни братовчеди”,казва Гарик Израелян, водещ автор на статията, публикувана тази седмица в списание Нейчър. „Сега открихме, че количеството литий в слънцеподобните звезди зависи от това дали те имат планетни системи, или не.”

Още преди десетилетия е забелязано, че Слънцето има ниски нива на този химичен елемент, в сравнение с други подобни на него звезди, а астрономите не можеха да обяснят аномалията. Откриването на тенденция сред звездите с планети дава естествено обяснение на тази отдавнашна мистерия. „Обяснението на тази 60-годишна загадка за нас е много просто”, добавя Израелян. „На Слънцето има недостиг на литий, защото то има планети.”


Разбери повече за БГ Наука:

***

Заключението е базирано на анализа на 500 звезди, включително 70 звезди с планети около тях. Повечето от тези звезди са наблюдавани в продължение на няколко години с Високо прецизния търсач на планети чрез измерване на радиалната скорост. Този спектрограф, познат като HARPS, е прикачен към 3,6-метровия телескоп на Европейската южна обсерватория [1]и е най-изтъкнатият ловец на екзопланети. „Това е най-добрият модел към днешна дата, за да разберем какво прави звездите с планети уникални”, казва съавторът Мишел Майор.

Астрономите наблюдавали в частност подобните на Слънцето звезди, близо една четвърт от всички изследвани. Те открили, че повечето от звездите с планети имат под 1% от количеството литий, притежавано от повечето от съседните звезди. „Както и нашето Слънце, тези звезди са били много ефективни в унищожаването на лития, който са наследили при раждането си”, казва участникът в екипа Нуно Сантос.„Имайки предвид многото изследвани звезди, можем да докажем, че причината за това намаляване на лития не е свързана с никакво друго свойство на звездите като например възрастта.”

За разлика от повечето елементи, по-леки от желязото, ядрата на елементите литий, берилий и бор не се произвеждат в значителни количества в звездите. Вместо това се счита, че литият, изграден само от три протона и четири неутрона [2], е бил създаден най-вече непосредствено след Големия взрив преди 13,7 милиарда години. Затова повечето от звездите ще имат същото количество литий, освен ако този елемент не е разрушен вътре в звездата.

Резултатът дава на астрономите нов, ефективен начин за търсене на планетни системи – като проверят количеството на литий в звездата, астрономите могат да решат кои звезди си заслужават по-нататъшни наблюдения.

След като вече е установена връзка между наличието на планети и странно ниските нива на литий, остава да се изследва физическият механизъм, който е причина за това. „Има няколко начина, по които планета може да повлияе на вътрешните движения на веществото на звездата, около която обикаля, а оттам и да промени разпределението на различни химични елементи и евентуално да причини разрушаването на лития. Сега е ред на теоретиците да разберат кой от тези начини е най-вероятно да се осъществява”,завършва Майор.

В екипа влизат Гарик Израелян, Елиза Делгадо Мена, Каролина Домингес Серденя и Рафаел Реболо (Институт по астрофизика на Канарските острови, Лагуна, Тенерифе, Испания), Нуно Сантос и Сержо Соуса (Център по астрофизика, Университет на Порто, Португалия),  Мишел Майор и Стефан Удри (Женевска обсерватория, Швейцария) и София Рандич (Национален институт по астрофизика, обсерватория Арчетри, Флоренция, Италия).

По материали, предоставени от ESO.

 

[1]– Намира се в Чили.

[2] –Един от двата стабилни изотопи на лития – 7Li, този изотоп е 92,5% от намиращия се в природата литий.

 

Източник: ScienceDaily

http://www.sciencedaily.com/releases/2009/11/091111130944.htm

 

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.