Търсене
Close this search box.

Екип открива мозъчен механизъм, който автоматично свързва обекти в съзнанието ни

Екип открива мозъчен механизъм, който автоматично свързва обекти в съзнанието ни

Екип открива мозъчен механизъм, който автоматично свързва обекти в съзнанието ни

Екип открива мозъчен механизъм, който автоматично свързва обекти в съзнанието ни


Направи дарение на училище!



***

Когато хората видят четка за зъби, кола, дърво – какъвто и да е отделен обект – техният мозък автоматично го асоциира с други предмети, които естествено му идват на ум, позволявайки на хората да изградят контекст за заобикалящата ги среда и да създадат очаквания за света.

Използвайки машинно самообучение и brain imaging, изследователите измерват обхвата на “co-occurrences (съпътстващи събития)” феномен и идентифицират областта на мозъка, която е въвлечена. Откритията се появяват в Nature Communications.

“Когато видим хладилник, ние си мислим, че просто гледаме към хладилника, но в нашето съзнание извикваме всички останали неща в кухнята, които асоциираме с него.”, заяви кореспондиращият авторът Майк Бонър, когнитивен учен в Johns Hopkins University. “Това е първият път, в който някой определя количествено и идентифицира мозъчната област, в която се случва това.”

В проучване от две части Бонър и съавторът Ръсел Епстийн, който е професор по психология в Университета в Пенсилвания, са използвали база данни с хиляди живописни снимки, на които всеки обект е отбелязан. Имало е снимки на битови сцени, градски живот, природа и снимките са имали отбелязвания на всяка чаша, кола, дърво и т.н. За да се определи количествено “co-occurrences (съпътстващи събития)” или колко често дадени обекти се появяват с други, те създали статистически модел и алгоритъм, който демонстрира вероятността да видите химикал, ако сте видели клавиатура или да видите лодка, ако сте видели съдомиялна.

С количественото определение на тези контекстуални асоциации, след това изследователите се опитаха да маркират областите на мозъка, които обработват връзките.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Докато мозъците на субектите са били наблюдавани с Функционално магнитно-резонансно изображение (fMRI), екипът им е показвал картини на индивидуални обекти и са търсели доказателства за област, чиито отговори проследяват тази co-occurrences (съпътстващи събития) информация. Мястото, което са идентифицирали, е област в зрителната кора, която обикновено е асоциирана с обработката на пространствени сцени.

“Когато погледнете към самолет, тази област сигнализира небе и облаци и всички останали неща”, казва Бонър. “Тази област на мозъка, за която отдавна се мисли, че обработва пространствената среда, също така кодира информация за това какви неща вървят заедно в света.”

Изследователите от дълго време знаят, че хората бавно разпознават обекти извън контекста. Екипът вярва, че това е първият мащабен експеримент за количествено определяне на асоциациите между обекти във визуалната среда, както и първото разбиране за това как този визуален контекст е представен в мозъка.

“Ние показваме по детайлизиран начин, че всъщност мозъкът представлява тази богата статистическа информация”, казва Бонър.

Източник: popsci.com
Превод: София Панчос


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.