Търсене
Close this search box.

Една сребърна монета на остготския крал Теодорих Велики от България

Една сребърна монета на остготския крал Теодорих Велики от България

Една сребърна монета на остготския крал Теодорих Велики от България

Една сребърна монета на остготския крал Теодорих Велики от България


Направи дарение на училище!



***

Една сребърна монета на остготския крал Теодорих Велики от България

 

Любомир Василев

     В настоящото кратко съобщение ще разгледаме,коментираме и въведем в научен оборот една много рядка за България ранносредновековна варварска монета – сребърна половин силиква на Остготското кралство в Италия,отсечена при управлението на крал Теодорих I Beлики(493-526).Въпросната находка се съхранява в столична частна колекция,но за съжаление обаче точното й  местонамиране е неизвестно.Настоящият й собственик я е закупил от друг колекционер по време на национална нумизматична сбирка,проведена в София.Самата монета обаче е открита и намерена на територията на нашата страна.

До този момент от територията на България има публикувана само една находка на варварска монета от епохата на Ранното Средновековие – един бронзов нумус на Вандалското кралство в Северна Африка,отсечен при управлението на крал Тразамунд(496-523),открит в земеделски имот,намиращ се между град Бургас и неговия квартал     “Сарафово”(Василев 2019, 209-211).В това отношение,находката която ще разгледаме и коментираме в редовете по-долу е едва втората варварска ранносредновековна монета,открита и намерена по нашите земи.Освен досега посочените две находки на такива монети,включително и тази която ще разгледаме в момента,находки на монети отсичани от други варварски държави в  Ранносредновековна Западна Европа от земите на днешна България няма,или поне такива не са известни на автора на тези редове.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Описанието на разглеждания,в случая от нас екземпляр е дословно следното:

– Кралство на Остготите в Италия,Теодорих I Beлики(493-526),1/2 (т.е. половин) силиква,сребро.С неправилна елипсовидна форма и размери съответно 13/15мм.Тегло на самата монета – 1,07гр.Съхранява се в софийска частна колекция.Екземпляр от единична находка,с неизвестно местонамиране,добита по колекционерски път.

Лице/аверс: Бюст на владетел в анфас,с диадема(?) и спуснати от двата края на главата му коси,при това свободно спускащи се до раменете му(относно обстоятелството,кой е точно въпросният персонаж,изобразен на лицевата аверсна страна на съответната монетна емисия,по този въпрос между изследователите на варварските монетосечения от епохата на Ранното Средновековие има известни разногласия.Според едни учени,показаният на тези монети владетелски бюст е на византийския император Анастасий I,управлявал Империята от 491 до 518г. и когото остготския крал формално е смятал за свой сюзерен,докато други са на мнението,че това е самият Теодорих I – б.а.,Л.В.).Около самото изображение няма надписи.

Опако/реверс: Римската богиня на Победата – Виктория,наляво.В едната си ръка държи лавров венец.Около самото й изображение надпис на латински език,гласящ дословно следното: VICTORIA AVG…

До този  момент от територията на България не са известни други находки на монети,отсичани и емитирани от варварските крале на Остготска Италия,управлявали Апенинския полуостров и прилежащите му територии от края на Vв. до началото на втората половина на VIв.

В това отношение навярно разгледаната от нас монета е първата такава,за която изрично се знае,че произхожда от нашата страна.Без всякакво съмнение тази монета е попаднала в земите на днешна България най-малко по две направления – 1) по търговски пътища или 2) чрез варварски наемници-остготи на византийска служба,служили в армията на Източната империя на Балканите,и в частност в териториите на съвременните българските земи.

Остготската сребърна монета,която разгледахме и коментирахме в настоящата работа ни предоставя нови сведения за паричните процеси,протичали в българските земи,в зората на Ранното Средновековие през периода края на V-началото на VIв.

 

 Литература и източници:

 

Василев 2019: Л.Василев – “Бронзов нумус на Вандалското кралство в Северна Африка от района на град Бургас” – сп.”Журнал за исторически и археологически изследвания”,бр.1,Шумен,2019г.Университетско издателство “Епископ Константин Преславски”,с.209-211.

 

Самата монета е прецизирана и идентифицарана с помощта на база- данните от специализирания нумизматичен сайт – www.wildwinds.com :

https://www.wildwinds.com/coins/byz/Imitative/Gennari_131.txt  (28.01.2019г., 10:32ч.) – б.а.,Л.В.

 

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.