
По-рано този месец две ядрени подводници се блъснали в Атлантическия океан, Френска и Британска. Най-старата ядрена подводница в британския военен флот HMS Vanguard и френската Le Triomphant. Двете подводници са претърпели незначителни щети от сблъсъка, както и не се съобщава за пострадали от екипажа.
Първи ранг морски Лорд адмирал Джонатан Банд каза, че няма риск за подводниците, ядрените оръжия и ракетите. Съобщава и колко рядко се случват подобни инциденти.
Двете подводници влезли в контакт с много ниска скорост, като в момента са на сигурно място. Инцидента станал при потапяне на едната подводница. ББС съобщава, че британската HMS Vanguard е теглена обратно към база в Шотландия с видими вдлъбнатини и други наранявания.
Френската подводница има повреда в перископа, като се върнала в база на северозападния бряг. Датата не е потвърдена официално, а само че е било по-рано този месец. На 6 февруари френски военни съобщават за сблъсък с подводен обект, като се предполага, че е контейнер, но не се казва Le Triomphant се сблъсква с друг плавателен съд.
Официален коментар от министерството на отбраната на Великобритания до понеделник (16.02.2009) не дават. Заявили са, че политиката им е да не коментират дейността на подводниците си.
Морски експерти се изказват, че такъв сблъсък е нещо напълно необичайно. Стивън Сондърс пенсиониран комодор от кралския флот, казва „Това наистина не би трябвало да се случва. Това е един наистина много сериозен инцидент и аз го намирам за доста безпокоящ.“ Ако всички членки на ООН знаят къде са действащите подводници в Атлантика няма да има опасност от подобни инциденти, продължава Сондърс. Според него подводниците не винаги използват радара или показват присъствието си пред други плавателни съдове. Целта е да се скрие в големия океан и да не бъде намерен, като се движат бавно и не вдигат шум.
Британските законодатели са поискали обяснение от министър-председателя Голдън Браун. Правителството трябва да обясни как е възможно подводница с оръжия за масово поразяване да се блъсне с друга подобна подводница във втория в Света по големина океан, задава въпроса Ангъс Робъртсън от Националната Шотландска партия.
Британската подводница е в експлоатация от 1993 и има около 140 члена екипаж, като носи 16 балистични ракети и до 48 бойни глави. Във всеки момент английска подводница в готовност. През 2007 Великобритания отделя $ 30 милиарда за нови ядрени подводници.
Френската Le Triomphant има 111 членен екипаж и 15 ядрени ракети.
Анти-ядрени анализатори напомнят колко опасни и катастрофални може да са ядрените подводници. „Това събитие подсказва, че подобен сблъсък може да има във всеки един момент. Рискът не е само по време на мисии, а и в самото пристанище – това са мобилни ядрени реактори.“, каза Стефан от френската анти-ядрена организация „Sortir Du Nucleaire“ Подобен сблъсък може да освободи огромно количество радиация да пръсне десетки ядрени бойни глави на дъното на океана, допълва Стефан.
Европейска нощ на учените 2022 г.:

