Търсене
Close this search box.

Двайсет и четири часа

Двайсет и четири часа

Двайсет и четири часа

Двайсет и четири часа


Направи дарение на училище!



***

През периода на Старото царство в Египет дните били разделени на двайсет и четири части. Дванайсет от тях обхващали деня до залез слънце, останалите дванайсет – нощта до изгрева. В резултат деленията за деня и нощта не били равни по продължителност, освен при равноденствие, когато всички били по един час. През XIV в. пр. Хр. е изобретена съвременната двайсет и четири часова система: папирус с данни от тази ера ясно показва часове с еднаква дължина, с таблица за всеки месец, определяща все по-малко часове като нощ с нарастването на деня и обратно. Макар че този нов метод за изчисляване на времето сега се е наложил по цял свят, в Египет старата система с неравни часове продължила да се използва още около 1500 години. Разделянето на часа на шейсет минути от по шейсет секунди е дело на халдейските учени в Месопотамия.

Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.