Доминиканска република (1795-1917 г)

По силата на Базелския договор република Доминикана (в източната част на о. Хаити, Средна Америка) попада под френско господство.
1801 г.
Негърски войски, предвождани от генерал Тусен — л’Увертюр, завземат Сан Доминго. Антифренско въстание, което обхваща целия остров.
1802—1803 г.
Френска експедиция срещу въстаниците, която е унищожена в резултат на боевете и на епидемиите. Френските войски са принудени да се изтеглят от Сан Доминго (1803—1804 г.).
1808 г.
Антифренско въстание на испанските колонисти, подпомогнати от британски войски. Възстановено е испанското господство върху целия острв.
1821 г.
Въстание срещу Испания. Провъзгласена е Доминиканската република.
1822 г.
Доминиканската република се обединява с Република Хаити.
1844 г.
Поради коренните различия в икономиката и културата на западната и източната част на острова ( в западната — преобладава земеделието и френското културно влияние, а в източната — пастирството и испанското културно влияние), се стига до отделяне на република Доминикана от Република Хаити и обособяването й в Доминиканска република (държава на мулатите).
1861 г.
В резултат на междуособици Доминиканската република отново попада доброволно под испанска власт.
1865 г.
Антииспанско въстание под ръководството на Хуан Пабло Дуарте. Доминиканската република извоюва независимостта си, но за продължително време е раздирана от борбите на генералите, съперничещи си за властта.
1905, 1907 г.
Договори на Доминиканската република със САЩ, които предоставят на Щатите управлението на митниците и цялостния контрол върху финансите. Това е не само икономическа, но и политическа зависимост. В резултат на вътрешни междуособици Доминиканската република е разорена.
1916 г.
В резултат на вътрешни безредици се стига до интервенция на САЩ, които налагат военно управление. Фактически Доминиканската република загубва независимостта си.
1917 г.
Доминиканската република скъсва отношенията си с Германия.
