Търсене
Close this search box.

Докторантите в конкурса на Karoll за стипендия представиха проектите си

Докторантите в конкурса на Karoll за стипендия представиха проектите си

Докторантите в конкурса на Karoll за стипендия представиха проектите си

Докторантите в конкурса на Karoll за стипендия представиха проектите си


Направи дарение на училище!



***

DSC05996.JPG
Докторантите в конкурса за стипендия представиха проектите си
 
Тримата финалисти в конкурса да докторантска стипендия на Карол представиха проектите си пред голямото жури от 18 човека част, от което бе и БГ Наука.
 
DSC06003.JPG
 
 
Владимир Александров, СУ, катедра Биофизика и Радиобиология към Биологически факултет презентира своята тема: Определяне на дефицити на основни елементи в хранителната среда на растения чрез биофизичен метод основаващ се на флоуресцентния анализ.
 
 
Методът е иновативен не само за България и дава възможност за анализ на физиологичното състояние на различни видове растения, вследствие на  стрес, причинен от дефицит на  основни хранителни елементи. Работата включва съставяне на подходящ математически модел и програмиране на невронна мрежа, с която ще може директно на полеви условия да се прилага моделът и да се разпознава с висока достоверност какви хранителни елементи липсват в растението. Методът е бърз, евтин и изключително качествен, при това се използва без унищожаване на обекти и не налага тяхното транспортиране до лаборатория. Може лесно да се преработи и да се  още за определяне на замърсявания с тежки метали, бактериологични, гъбични или вирусни заразявания на растенията, за определяне нивото на пестициди, инсектициди и фунгициди в растенията, за определяне дали растението е генно модифицирано или не. Това би позволило спасяване на реколтата, повишаване качеството на реколтата и навременното й прибиране и би имало сериозен икономически ефект при порлагането на метода в агробизнеса.
  
 
DSC05998.JPG
 
 Стоименка Тонова, НБУ, департамент „Икономика“, Докторска програма: „Финанси” представи темата: Стратегии за управление на риска на инвестиционен портфейл с деривати.
 
Проектът разглежда управлението на риска на инвестиционен портфейл с прилагането на пет различни стратегии, с които се цели намаляване или пълно елиминиране на риска чрез преобразуване на един финансов резултат в друг, който притежава по-желани характеристики. Работата предвижда изследване какво е действието на конкретните стартегии в съвкупност – тяхното приложение по отношение на един и същ портфейл в различни моменти и върху различни базови активи, и цялостният ефект, който оказват върху неговото представяне. Докторантката иска да покаже, че у нас използването на стратегии с деривати за управление на риска не получава вниманието, което заслужава, а може да се използва от институционални инвеститори. Тя илюстрира нагледно как приложението на стратегии с деривати за управление на риска дава възможност да се търси по-висока доходност и едновременно с това да се гарантира сигурността на всички онези инвеститори, които инвестират в колективни инвестиционни схеми и чиито средства управляват пенсионните и застархователни компании.
 
 
 
Таня Славова, УАСГ, Геодезически факултет, катедра „Висша геодезия“, представи своя проект:  Локализиране на дълбочинно разположени кухини, посредством гравиметрични методи
 
 DSC06011.JPG
 
 
Дисертацията цели да установи наличието на кухини, тяхното разположение, размери и форма. В България гравиметрични изследвания са използвани за изследване на разломни структури и регистриране на находища но за локализиране на кухини у нас все още не са прилагани. Този иновативен подход е насочен както към областта на геодезията като наука и измерванията, свързани с проучването, строителството и експлоатацията на инженерни съоръжения, така и към широк кръг от специалисти в областта на геологията, геоморфологията, хидрогеологията, биологията, археологията, палеонтологията.
 
Изследването ще позволи подобряване точността, надеждността, ефективността при локализиране, определяне формата и размерите на подземните кухини и изграждане на цялостен модел на кухините, очертаване възможностите за достъп, перспективни направления. Намира неограничено приложение както в природата, така и в урбанизирани райони и дори в сгради, работата е тиха и не предизвиква нарушения на средата. Бяха показани портативните уреди, с които се правят изследванията на терен.
 
 
Членовете на журито гласуваха за всеки един кандидат по 8 критерия с различна тежест. Резултатите ще бъдат обработени и съобщени през декември. 
 
DSC06022.JPG


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.