Търсене
Close this search box.

За по-добра комуникация, говорете, вместо да пишете

За по-добра комуникация, говорете, вместо да пишете

За по-добра комуникация, говорете, вместо да пишете

За по-добра комуникация, говорете, вместо да пишете


Направи дарение на училище!



***

Телефонът не е толкова неудобен, колкото си мислите и може да постигнете по-удовлетворяващо общуване чрез него.

По време на пандемията COVID-19 терминът „социално дистанциране“ често е в центъра на публичните разговори, но тази фраза е едно малко погрешно наименование. В буквален смисъл тя изглежда сякаш подкрепя социалната раздяла. Но всъщност не цели да популяризира „социалната“ дистанция, а само физическото раздалечаване на хората.
Докато запазването на социалните връзки – дори от разстояние – е от съществено значение и за психическото и за физическото здраве. 

Резултатите от епидемиологичните метаанализи например показват, че липсата на социална подкрепа е наравно с пушенето на цигари като рисков фактор за заболеваемост и смъртност и е дори по-вредно от други стресови фактори, като затлъстяването и замърсяването на въздуха. Като се има предвид този емпиричен факт, как бихме могли да останем най-добре свързани с другите, като същевременно поддържаме физическа дистанция? По-добре ли би било да изпратим имейл на приятел? Да се обадим? Да настроим видео чат? 

Съвременните технологии ни предоставят предостатъчно инструменти на наше разположение. Не всички инструменти обаче насърчават еднакво социалната връзка.
И често такива привидно малки избори правят съществена разлика между култивирането на по-силни социални връзки въпреки нарастващата социална дистанция.

В статия, наскоро публикувана в Journal of Experimental Psychology беше тествано дали медиите, чрез които хората взаимодействат, влияят върху чувството им за връзка – и как очакванията за определени технологии влияят върху комуникационните медии, които те решат да използват.
Имайте предвид, че тези очаквания могат да бъдат погрешни.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Въпреки че гласовите взаимодействия (като телефонните разговори) могат да създадат по-силни връзки, текстовите медии (като имейли) често са предпочитани поради погрешни вярвания за това как ще се развиват социалните взаимодействия. Всяко взаимодействие, което извършваме, може да доведе до предимства и недостатъци, а решенията за това как да се свържем обикновено са основани на очакванията за тази потенциална цена и полза. Когато хората надценят цената или подценят ползата от гласовата комуникация, това може да създаде погрешно пристрастие към текстово базираните медии.

Цялата статия вижте в брой 145 на БГ Наука

Броя го предоставяме безплатно като част от Европейската нощ на учените.

Подаряваме ти брой 145 тук (безплатно) >>  https://link.nauka.bg/YQBc


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.