Търсене
Close this search box.

Добив на газ и използването му в древен Китай

Добив на газ и използването му в древен Китай

Добив на газ и използването му в древен Китай

Добив на газ и използването му в древен Китай


Направи дарение на училище!



***

 

Древните китайски източници дават много препратки към странни огнени явления, горящи върху водата или издигащи се от земята. Почти сигурно е, че става въпрос за ранни опити за добив и употреба на природен газ в древността.

Ханшу например съобщава, че през 61 г. пр. н. е. императорът е принесъл жертва в „огнения кладенец“ (huojing). Не знаем причината за този огнен ритуал, но е ясно, че това място е станало обект на религиозно поклонение, тъй като там е бил издигнат храм на огнения кладенец. Не се споменава обаче никаква употреба за промишлени цели през този период.

Първите съобщения за промишлената употреба на огнени кладенци идват по-късно, от средата и края на ІІІ век сл. Хр. Един от тези извори гласи, че е имало огнен кладенец в Линциун, провинция Съчуан. Съобщава се, че хората са слагали тави над тези кладенци, за да варят сол.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Според изследователите дълбокото сондиране, което е една от предпоставките за систематична експлоатация и използване на природен газ, е изобретено някъде около началото на новата ера. Последните проучвания обаче показват, че дълбокото сондиране е възникнало чак в средата на ХІ век.

През Х век се съобщава за експлозивен „скрит газ“ от кладенеца Лин, шахтов кладенец в индустриалната префектура Линдзин. Освен това се казва, че през ХІ век, когато работници са били спуснати в кладенеца за ремонтни дейности, те загинали, което предполага че може да е станал инцидент със запалване на газ.

До ХVІ в. китайските източници не споменават използването на огнени кладенци за промишлени цели. Въпреки че все пак споменават за изтичане на мъгла (yanqi) и скрити изпарения (yinqi) от кладенци, ясно е, че тези изхвърляния са приемани като заплахи за производството на сол в находищата.

 

Цялата статия, както и много други, можете да прочетете в новия Брой 166 на списанието.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.