Търсене
Close this search box.

ДНК на бебето може да отключи прееклампсия при майката

ДНК на бебето може да отключи прееклампсия при майката

ДНК на бебето може да отключи прееклампсия при майката

ДНК на бебето може да отключи прееклампсия при майката


Направи дарение на училище!



***

Причината за това е белтък, който се произвежда от плода и е необходим за образуването на кръвоносните съдове на плацентата.

Хората, родени от майки, които са имали здравословни проблеми през пренаталния период, са по-склонни да имат определени вариации в ДНК в близост до ген, за който е известно, че оказва влияние върху формирането на кръвоносните съдове. Резултатите, публикувани онлайн на 19 юни в Nature Genetics, сочат промените в този ген като една от възможните причини за прееклампсия и могат да помогнат на учените да разработят начини за предотвратяване на усложненията при бременност. Преeклампсията, която се характеризира с високо покачване на  кръвното налягане, засяга около 5% от бременните жени и се очаква да доведе до над 70 000 смъртни случая годишно в световен мащаб.

Учените знаят, че един от рисковите фактори за развитие на прееклампсия е генетичната предразположеност, но досега не е било изследвано как влияят гените на плода върху майката. “През годините хората са гледали гените на майките”, казва генетикът Линда Морган от Университета в Нотингам , Англия. “Това е първото голямо проучване, в което се разглеждат и гените на бебетата.”

Морган и нейните колеги сравняват вариации в ДНК при 2 658 бебета, деца и възрастни, които са родени от майки с прееклампсия, с такава ДНК при повече от 300 000 души. (Тази голяма група вероятно включва и хора, родени от майки с това състояние, но при по-голямата част от тях няма данни за прееклампсия).


Разбери повече за БГ Наука:

***

Асоциативното изследване на генома (GWAS, Genome-wide association study) – техника,  използвана за цялостно „претърсване“ на ДНК за различни генетични варианти на дадена последователност, които са свързани с дадено заболяване, е установило  промяна в 13 хромозома, в близост до ген, наречен FLT1. Този ген е свързан с образуването на кръвоносни съдове към и от плацентата, когато тя се образува по вътрешната стена на матката и се обединява кръвоснабдяването на бебето и майката. Същата генетична „гореща точка“ е била установена при изследване на втора група потомци, родени от майки с прееклампсия, съобщават Морган и колеги. Още една промяна на ДНК в близост до този ген показва връзка с това състояние.

Идентифицирането на гена FLT1 “е от изключителна важност”, казва Анант Каруманчи, съдов биолог в Медицински център “Бет Израел Диаконес” в Бостън, въпреки че не е участвал в проучването. Проведени по-ранни негови експерименти, както  и  на други негови колеги показват, че генът играе роля в прееклампсията.

Пенеклампсия засяга плацентата, която се оформя предимно от фетални клетки и снабдява развиващия се индивид с кислород и хранителни вещества от майката. И въпреки че данните не са напълно ясни, някои учени предполагат, че при проблеми с  плацентата започва да се произвежда прекалено много белтък Flt-1. Една от изоформите на белтъка, наречена sFlt-1, може да се влее в кръвния ток на майката и да увреди кръвоносните съдове по начин, който води до повишаване на кръвното налягане.

Изследването на генома GWAS не може да обясни по-голямата част от случаите на прееклампсия. Фетус, който носи едно копие от увредените варианти на ДНК в близост до FLT1, може да повиши риска от прееклампсия на майката с около 20%, сочи анализът. Има и други рискови фактори, които са много по-силни, казва Морган, включително високо кръвно налягане в миналото, вече поставена диагноза на прееклампсия или носенето на близнаци.

Каруманчи казва, че генетичните резултати може да не са достатъчно убедителни сами по себе си, за да потвърдят, че генът е въвлечен в процеса. Но и други изследвания сочат, че генът FLT1 има отношение към проблема. „Ние смятаме, че това е правилната цел”, казва той.

В Европа, при предварителното клинично изпитание се използва метод за филтриране, чрез който се премахва излишъка от белтъка sFlt-1 от кръвта на жените, които показват признаци на прееклампсия. Досега около 20 жени са преминали процедурата, казва нефрологът Рави Тадхани от Масачузетската болница в Бостън. Ранните резултати са „доста окуражителни”, казва той и се надява скоро да се разшири проучването.

Превод: Димитрина Митева

Източник: Science News


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.