Търсене
Close this search box.

Делфините могат да се научат от връстниците си как да използват черупки, за да ловуват

Делфините могат да се научат от връстниците си как да използват черупки, за да ловуват

Делфините могат да се научат от връстниците си как да използват черупки, за да ловуват

Делфините могат да се научат от връстниците си как да използват черупки, за да ловуват


Направи дарение на училище!



***

Често морските бозайници се учат как да ловуват от майките си, но не винаги това е така, сочи проучване. 

За някои афали(морски бозайници, наричани още бутилконоси делфини ) ловуването може да е свързано с познание придобито от връстниците им.

Делфините често се учат да ловуват от майките си. Но също така понякога използват един друг трик – индо-тихоокеанските афали (Tursiops aduncus) от Залива на акулите в западна Австралия проучват поведението на своите връстници, твърдят изследователи в доклад, публикуван на 25 юни в Current Biology.

Соня Уайлд, поведенчески еколог от  университета в Констанц, Германия, казва че докато предишните проучвания само предполагаха, че делфините се учат от връстниците си, това проучване е първото, което количествено преценява значението на социалните връзки спрямо други фактори. 

Китоподобните – делфини, китове и морски свине, са известни с това, че използват хитри стратегии за обкръжаване на плячката си. Понякога гърбатите китове(Megaptera novaeangliae) извън Аляска използват перките си и мрежите от въздушни мехурчета подредени в кръг, които характерно образуват, за да ловят риба.  


Разбери повече за БГ Наука:

***

Снимка: University of Hawaiʻi at Mānoa/Permit Number: NOAA #19703

В Залива на акулите, индо-тихоокеанските афали(Tursiops aduncus) използват морски гъби, за да защитят носовете си, с които ровят из морското дъно в търсене на храна. Това е стратегия, която те научават от майките си.

Делфините в Залива на акулите използват и един друг по-необичаен трик, базиран на метод, в който се използва черупка. Делфинът хваща подводна плячка в голяма черупка от морски охлюв, забива носа си в отвора на черупката, след което вдига черупката над водната повърхност и разклаща съдържанието в устата си. 

Според Уайлд, която е изучавала тези делфини като аспирант в университета в Лийдс, Англия, това е умопомрачително. Това поведение,  изглежда се наблюдава рядко: в периода от 2007 до 2018г. Уайлд и колегите ѝ документират 5278 срещи с делфини в западната част на Залива на акулите, при които 42 пъти се наблюдава такова поведение при 19 различни делфина. 

Изследователите анализирали поведението на 310 делфина, включително 15 използващи метода с черупката, които са били видени поне 11 пъти. По-добро обяснение за метода с черупките са социалните взаимоотношения между делфините отколкото всякакви други фактори като околната среда и генетичната информация, която носят. Уайлд оприличава разпространяването на това поведение с разпространяването на вирус. ”Прекарвайки повече време помежду си делфините са по-склонни да си предават това поведение.” – казва Соня Уайлд.  Изследователите изчисляват, че 57% от делфините, които притежават умението да ловят чрез черупки са го усвоили благодарение на социалното предаване, а не сами. 

Но изследователите, може да са избързали с отхвърлянето на фактори, като околната среда и майката, казва Джанет Ман, биолог от Джорджтаунския университет в град Вашингтон, която също изучава поведението на делфините в Залива на акулите. Околната среда влияе на това кога може да се случи лов чрез метода с черупките. „Само животните, в чиито местообитания могат да бъдат намерени тези черупки биха могли да ловуват чрез тях, но освен това по този начин намирайки се в едно и също местообитание афалите ще се натъкват един на друг по-често.” Казва Джанет Ман. Умението да ловува чрез черупки може също така да бъде придобито, когато животното е малко, понеже тогава то наблюдава майка си в продължение на десетки хиляди часове.

„Делфините са умни: те се наблюдават  един друг, получавайки информация какво правят другите.”казва изследователката.

Превод: Анастасия Треновска

Източник: sciencenews.org

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.