Търсене
Close this search box.

Дървените сгради улавят повече въглерод отколкото отделят, но защо още не са масово разпространени?

Дървените сгради улавят повече въглерод отколкото отделят, но защо още не са масово разпространени?

Дървените сгради улавят повече въглерод отколкото отделят, но защо още не са масово разпространени?

Дървените сгради улавят повече въглерод отколкото отделят, но защо още не са масово разпространени?


Направи дарение на училище!



***

Дървените конструкции биха могли драстично да намалят въглеродния отпечатък в строителството, но те остават изключение в повечето страни.

Със своите четири етажа и направена почти изцяло от дърво, сградата на лабораторията ZEB в Трондхайм (Норвегия) още преди да бъде конструирана, е абсорбирала толкова въглерод от атмосферата, колкото вероятно ще произведе след построяването си. Днес, благодарение на своя дървесен произход, както и на лъскавата площ от слънчеви панели на покрива си и на други мерки за енергийна ефективност, тя е въглеродно-отрицателна сграда. С други думи, от раждането до смъртта си, тя ще е изтеглила повече въглерод от атмосферата, отколкото ще изпусне в нея.

Има различни начини за съхраняване на излишния въглероден диоксид. „Единият начин е той да бъде скрит в сгради“, казва Теро Хасу, ръководител на проекта в Kouvola Innovation, общинска компания за развитие на град Кувола във Финландия. Лабораторията ZEB (сграда с нулеви емисии) постига това, като използва дърво за почти всичко – от греди до стълбове и стълбища. Бетон има само в основите и приземния етаж.

Но въпреки, че вече на много места се появяват вълнуващи дървени конструкции – включително изискани дървени небостъргачи от Норвегия до Милуоки в САЩ – те остават изключение в повечето страни. Сега изследователите вярват, че е спешно необходимо да се превключи предавката и да се започне масово строителство от дърво.

„Всяка сграда, която е на четири етажа или дори по-ниска, е изследователски или демонстрационен проект“, отбелязва д-р Нилс Морсинг, директор на дървесината и биоматериалите в Датския технологичен институт в Копенхаген. “Предстоят много усилия за доказване на ефективността. Това е една от бариерите – че нямаме предварително приети решения.“


Разбери повече за БГ Наука:

***

Решение за климата

Защитниците му казват, че дървеното строителство, ако стане общоприето, може да приюти нарастващото население и да осигури драматично решение за климата. През следващите четири десетилетия ще бъдат необходими близо 230 милиарда квадратни метра ново строителство, за да се подпомогнат все по-гъстите градове в света, според Доклада за глобалното състояние на Програмата на ООН за околната среда за 2017 г.

Докато дърветата растат, те секвестират въглерод – около един тон CO2 на всеки кубичен метър дърво. Докато въглеродът се отделя при обработката на дървесината, производството на бетон е прословуто със своята въглеродна интензивност. Само химическата реакция, която произвежда 1 тон цимент, отделя около половин тон CO2. При условие, че дърветата идват от устойчиви гори – така че те да бъдат заменени при изсичане – и докато дървото се рециклира в края на живота на сградата, това може да бъде много добро решение.

И все пак се смята, че под 10% от строителството в Европа е от дърво. Изследователи във Финландия наскоро изчислиха, че ако процентът на дървените сгради в Европа се увеличава стабилно от 10% през 2020 г. до 80% през 2040 г. и ако тези сгради съдържат повече дървени компоненти от преди (като греди, подове, тавани и облицовки), тогава през 20-годишния период могат да се съхранят общо 0,42 гигатона въглерод.

Дървените компоненти като греди, подове, тавани и облицовки в сгради могат да помогнат за увеличаване на количеството въглерод, съхраняван в конструкцията.

Нежелание

Но има масово нежелание да се използва дърво, казва д-р Морсинг, понякога поради разбираеми, макар банални и остарели причини.
Една от причините е страхът от пожар, отчасти поради спомените на предците за средновековните пламъци, изпепелявали цели градове.

„Разбира се, дървото гори и вие трябва да направите своя дизайн и стратегията си за противопожарна защита“, казва той. Но разпоредбите се фокусират върху това дали една сграда може да бъде евакуирана бързо – и това зависи от много фактори, а не само от строителния материал. Разполагането на пожарогасители, покриването на дървените фасади с мазилка или използването на бетон в критични зони като стълбища може да бъде стратегия.

Пожарите освен това са по-малък проблем при използването на масивна дървесина. Това е високотехнологично инженерно дърво, като напречно ламиниран дървен материал (CLT), създадено чрез подреждане на няколко слоя дървен материал под 90 градуса един над друг под налягане.
Масивен дървен материал – като дебели греди – изгаря само отвън, въгленът предпазва дървото от по-нататъшно изгаряне навътре. С правилните техники „е възможно да направите дървената сграда толкова безопасна, колкото и една тухлена или бетонна сграда“, твърди д-р Морсинг.

Гниенето е друг проблем, който води до допълнителни обработки и покрития, но и той може да бъде сведен до минимум с избора на правилните дървесни видове, добавя той.
Тогава има здравина: колко безопасно бихте се почувствали на 80-ия етаж на предложената Oakwood Timber Tower в центъра на Лондон? Всъщност според експертите масивното дърво може да бъде по-здраво от бетона, а стоманата и бетонът могат да се използват пестеливо в по-високи конструкции, за да добавят твърдост.

Индустриализиране

Но има и други, по-трудно преодолими препятствия. От 60-те години насам строителството се индустриализира, превръщайки се в евтина, възпроизводима и бърза система, в която строителите знаят какво получават, инженерите знаят какво изчисляват, а архитектите разбират какво е възможно.

„Въпросът е да индустриализираме дървената индустрия, за да се конкурираме по отношение на разходите“, казва д-р Морсинг.
Например, въпреки че има няколко фирми, произвеждащи CLT, няма общи стандарти за производството му.
„Не е толкова лесен за използване“, обяснява д-р Морсинг, „защото ако сте инженер или архитект, имате на разположение няколко продукта и трябва да изчислявате в съответствие с конкретния доставчик“.

Хасу се съгласява. Той посочва като основно предизвикателство това, че структурните компоненти като стени, прегради и подове (известни като равнинни елементи) не са стандартизирани.
“Разработчиците не се интересуват от самостоятелно разработване на дървено решение; те искат да купуват готови решения. Но дървото не е стандартизирано. Всички характерни дървени сгради в Скандинавия например, са повече или по-малко съобразени” казва той.
Друго разочарование е, че повечето строителни норми и разпоредби датират отпреди дървеният материал да навлезе като високотехнологичен продукт.

Д-р Морсинг ръководи проект, наречен Build-in-Wood, който има за цел драстично да увеличи дела на дървесината, използвана за изграждането на многоетажни сгради, като документира и систематизира дървените компоненти, така че строителната индустрия да намери начин за лесното им приложение.
Това означава, че всяка единица от един и същ елемент трябва да се представя добре, измеримо и последователно. Това също така означава да измислим и как да произведем предварително компонентите, така че те да могат да бъдат масово произведени извън строителната площадка.
Build-in-Wood помага и на шест европейски града да строят повече с дървен материал.

Освен изграждането на сградата на ZEB Lab, проектът на Хасу – NERO, се фокусира върху подобряване на проектирането и производствените процеси на почти нулеви енергийни сгради като цяло, като например как да ги направим достатъчно енергийно ефективни, за да издържат на суровите северни зими и да се справят добре въпреки сезонните колебания в температурата, светлината и влагата.

„Обичам сградата на ZEB“, казва Хасу, „защото те се опитаха да въведат всичко това в нея.“ Той казва, че тя е добър пример за това колко много може да се направи с предварителното планиране и материалите, с които разполагаме днес.
Сградата е построена за университетската и енергийно-изследователска компания SINTEF, затова и създателите ѝ са били инстинктивно разкрепостени, когато става въпрос за изпробване на нови подходи в строителството.
Но Хасу, който е прекарал 30 години в индустриализирано строителство на обекти, вярва че щом хората заживеят или работят в предимно дървени сгради вместо в бетонни, те ще променят мнението си за този тип среда.
“Много по-тихо е, а и дървената повърхност изравнява влагата вътре – тя диша. Вътре няма толкова много ехо. Това е едно съвсем различно чувство.”

Източник: horizon-magazine.eu
Превод: Радослав Тодоров


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.