Търсене
Close this search box.

Дали климатичните промени са довели до изчезването на ранните човешки видове?

Дали климатичните промени са довели до изчезването на ранните човешки видове?

Дали климатичните промени са довели до изчезването на ранните човешки видове?

Дали климатичните промени са довели до изчезването на ранните човешки видове?


Направи дарение на училище!



***

Дали Homo ergaster е изчезнал заради климатични промени?

Внезапните климатични промени може да са били важен фактор за изчезването на ранните човешки видове. Паскуале Рая от Неаполския университет Федерико II в Италия и неговите колеги са използвали климатично моделиране и фосилни регистри, за да определят ефекта, който климатичните промени са оказали върху оцеляването на видовете в нашия род Homo.

Изследователите са използвали база данни от 2754 археологически записи на останките от няколко вида, които са живели през последните 2,5 милиона години, те включват: Homo habilis, Homo ergaster, Homo erectus, Homo heidelbergensis, Homo neanderthalensis и Homo sapiens.
Учените препращат тези записи към климатичен емулатор, който моделира данни за температурата, валежите и други метеорологични условия през последните 5 милиона години.
Целта беше да се определи климатичната ниша за всеки вид – набор от условия, включително температура, валежи и достатъчен ареал, които са оптимални за оцеляването му – и колко продължителна е била съответната ниша във времето.

Екипът установи, че H. erectus, H. heidelbergensis и H. neanderthalensis са загубили значителна част от своята климатична ниша точно преди да изчезнат.
„Видовете са добри в оцеляването, когато имат на разположение голяма площ“, казва Рая. Но когато жизнените площи намаляват и в резултат останат само малки петна, които са географски изолирани едно от друго, видовете започват стремително да вървят към изчезване. Екипът установи, че намалената площ, до размери недостатъчни за живот, е резултат от внезапни климатични промени. Например, H. erectus изчезва през последния ледников период, започнал преди около 115 000 години. Изследователите предполагат, че това е най-студеният период, който видът някога е преживявал.
Екипът установи, че за неандерталците конкуренцията с H. sapiens също е фактор, но дори и без присъствието на нашия вид ефектът от изменението на климата сам по себе си може да е бил достатъчен, за да доведе до тяхното изчезване. Дори видове със способността да контролират локалната си среда – например с огън – са били податливи на въздействието от изменението на климата, казва Рая.

Но според други изследователи пропуските в данните могат да компрометират сигурността на заключението, че изменението на климата е основният двигател на изчезването. Освен неандерталците, има много малко изкопаеми доказателства за другите изследвани видове, казва Бърнард Ууд от Университета Джордж Вашингтон, САЩ.
„Индивидите, принадлежащи към тези видове, са живели в периоди и на места, от които не са взети проби от съществуващите вкаменелости“, казва той. „И установената дата на първото появяване на даден вид почти със сигурност подценява реалното време на неговата поява, а датата на последното му появяване почти сигурно подценява тази, през която действително е изчезнал.“


Разбери повече за БГ Наука:

***

Когато видовете започнат опасно да се приближават към изчезването, независимо от причината, ареалът им непременно намалява, казва Кори Брадшоу от университета Флиндърс в Австралия. Ако ареалът на даден вид вече е в упадък, това може да създаде фалшиво впечатление, че площта на климатичната ниша също намалява, казва той.
„Нито един вид, за който знаем, никога не е изчезнал само поради една причина. Винаги е комбинация от фактори“, казва Брадшоу.
Например, в случая с животните от мегафауната през последния ледников период, изглежда ловът от страна на хората и климатичните промени в комбинация са довели до изчезването им.

Източник: New Scientist Magazine
Превод: Радослав Тодоров


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.