Търсене
Close this search box.

Да подкрепим изграждането на първата мрежа от споделени креативни центрове у нас!

Да подкрепим изграждането на първата мрежа от споделени креативни центрове у нас!

Да подкрепим изграждането на първата мрежа от споделени креативни центрове у нас!

Да подкрепим изграждането на първата мрежа от споделени креативни центрове у нас!


Направи дарение на училище!



***

Група български младежи са инициатори за създаването на национална мрежа от споделени креативни центрове в цяла България под името Innovator Creative Spaces. А скоро стартира и кампанията за набиране на средства в сайта за споделено финансиране Kickstarter.com, с която ще се събират средства за първото такова споделено креативно пространство в гр. Варна.

МИСИЯ

Нашата мисия е уникална. Искаме да създадем национална мрежа (която обхваща цяла страна!) ot споделени творчески пространства за производители и предприемачи. Innovator Creative Spaces започва от българската морска столица Варна. Целта е да се създаде съвместна мрежа от споделени центрове за творчество, която да съчетава функциите на прототипизиращите съоръжения и производствените помещения в цялата страна. Основният фокус е да се осигурят споделени, високотехнологични работилници за разработка на софтуер, хардуерни прототипи и работа от различни технически, научни и културни области.

Дългосрочната цел – да превърнем Innovator – Creative Spaces в национална мрежа от мини-технологични паркове, която разполага с модерно оборудване за прототипи и производствени лаборатории, фокусирани върху цифровите технологии, електрониката и производствените технологии, но не само. Основната цел е да се превърне в най-актуалната, частна (неправителствена) и управлявана от обществото в България, като част от нашата инициатива е да превърнем България в модерен и глобален технологичен център. Силиконовата долина на Източна Европа. Ще бъдат взети под внимание регионалните характеристики и нужди за всяко местоположение.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Искаме да привлечем предприемачи и творци и да допринесем за реализацията и развитието на иновациите в местната и националната икономика.

Основната дейност на Академията за иновации и технологии (част от проекта) е да организира курсове за разработване на хардуер и софтуер, предприемачество, бизнес, което да помогне на младите хора да превърнат идеите си в успешни фирми.

Освен основната цел на Innovator – Creative Spaces – да допринесе за развитието на иновациите и предприемачеството – екипът зад проекта вижда други потенциални предимства – изграждане на приятелска, окуражаваща, образователна и подкрепяща среда за качествена, професионална реализация и конкурентна сила, която ще позволи на специалистите да се радват на по-висок стандарт на живот, постигнат чрез квалификационно обучение и менторинг. Младежката безработица, бездействието и ниската мотивация е глобален проблем. Искаме да се справим с него по нов атрактивен и творчески начин.

Искаме да създадем мрежа от творчески пространства в България, където амбициозните производители, технологичните ентусиасти, младите предприемачи и изследователи / учени ще имат достъп до инструментите и творческата среда, от която се нуждаят, за да проектират, да направят, да се намесят, да измислят и да научат нещо. Нашата kickstarter кампания има за цел да ни помогне да отворим първото място в крайбрежния град Варна, което ще бъде пилотното ни (тестово) място.

Дългосрочният ни план обаче цели изграждането на творчески пространства в различни региони на България.

ОБОРУДВАНЕ

Ако нашето пространство види бял ден, това ще бъде първото място за производство на тази мащаб в България.

– 3D принтери и 3D скенери
– Лазерно рязане
– CNC рутер
– струг с ЦПУ
– рязане с вода (режещ инструмент)
– Разширени схеми Lab LPKF Protolaser S
– Плотер с цифрова печатна платка
– Интернет на нещата
– Виртуална реалност
– Отворете хардуерната лаборатория
– Ардуинови комплекти
– Шевни машини
– Серджърс
– Машини за бродиране
– плетачни машини, запояване, шлифовъчни машини, визи, електрокаутера
– Дървообработващи съоръжения
– Тест за сглобяване
– друго електронно оборудване, дървообработващи инструменти, измервателни приспособления
– като микрометър, халки и др.
– и други инструменти (необходими за хакерство, създаване или закрепване на всеки проект)

РАБОТНО МЯСТО

Концепцията на нашия проект включва работилници за различните видове оборудване, кафене, споделено работно пространство, бар, библиотека, отделни мини-офиси, кухня, конферентна зала, изложбена площ, заседателна зала, тоалетни. Можете да разгледате нашия план и визуализации. Адресът е Варна, ул. „София“ 1. Общата площ на сградата е 1300 кв.м., с отваряне само на 500 кв.м. На първия етап от проекта.

УСЛУГИ

– високотехнологични и конвенционални инструменти
– Прототипиране
– 3D печат
– Лазерно рязане
– Съвместна работа
– Направи го сам
– Разширени лаборатории
– Менторинг и развитие на бизнеса
– Дизайн и марка
– Консултации на семинари и събития
– Дизайн и технически услуги
– Офис площи
– Изложбен и производствен магазин
– Много други

БЮДЖЕТ

Не искаме да ви притесняваме с толкова много подробности и цифри, но нека да разгледаме нашите мисли по този въпрос. Ще използваме парите за закупуване на част от оборудването и за покриване на част от ремонтните работи в нашето първо място във Варна, тъй като 25 000 $ са нужните средства за запълване на пропуските в нашия бюджет и за финиширане на нашето пространство.

Част от подкрепата за нашия проект идва от Община Варна и Европейската младежка столица Варна. Бяха предоставени безвъзмездни средства в размер на 30 000 лв.
Нашият пълен бюджет се състои от: 1. Оборудване и инструменти – най-голямата част ще отиде за закупуване на необходимото оборудване 2. Разходи за работното място – административни разходи, разходи за поддръжка и наем, заплати на персонала за около една година. 3. Маркетинг и медийно отразяване за първоначална популяризация. 4. Работни срещи и събития – организиране на първата вълна от готини събития и курсове. 5. Интериорен дизайн и обзавеждане – да, искаме да изглежда доста добре. 6. Други

ДЪЛГОСРОЧНО

В началото казахме, че искаме да изградим национална мрежа от творчески пространства, но целта на тази кампания е само 25 000 долара. Защо? Както посочихме по-горе, това е сумата, необходима за запълване на пропуските в нашия бюджет за първото пространство. След като достигнем целта, ще продължим кампанията и всеки долар над тази цел ще бъде инвестиран в изграждането на следващите помещения – в Бургас, Пловдив, Стара Загора, Велико Търново, Русе, Враца, София и / или за подобряване на първата. Или можем просто да се свържем отново с общността на kickstarter и да финансираме следващите ни етапи (ако е необходимо). Искахме да бъдем в безопасност, защото, както знаете, kickstarter е всичко или нищо. Това е начинът, по който можем да осигурим нашата първоначална цел от 25 хил. долара и да продължим, ако създадем достатъчно шум около кампанията.

За да обобщим, не спирайте след целта от 25 000 долара. Всеки долар ще бъде инвестиран в разширяване и подобряване на нашата мрежа.

БИЗНЕС ПЛАН

Как ще успеем да „останем на повърхността“, след като финансираме нашия проект? Чрез прост, но ефективен бизнес план. По тази причина ще съчетаем пространството за прототипиране + производител (със собствено специално работно пространство), от една страна, и съвместно работно пространство и мини-офис зона, от друга страна. Прототипиращият център ще работи с цел иновации, хакерство, проектиране, създаване на страхотни проекти. Стандартната област на сътрудничество и мини-офис ще играе ролята на основен източник на доходи. Местни ИТ специалисти, дизайнери и други специалисти ще наемат работно пространство. Също така ще се опитаме да интегрираме някои платени услуги за фирми, бизнес модел, но да запазим социалния и общностен дух на повечето от нещата, които предлагаме.

Приходите идват от:

1. Работещите хора, които плащат членски внос (използвайки редовната съвместна работа)
2. Готини хора, които наемат офисите ни (в офиса, оборудвани от нас)
3. Големи хакери / създатели / създатели / изобретатели, които плащат членски внос за използването на оборудването и специалната съвместна работна зона за тях
4. Преминаващите, които плащат, за да използват конкретни инструменти или оборудване, или които искат от нас да изпълнят поръчки (например, за лазерен печат любимата им снимка)
5. Местен бизнес с поръчки
6. Комбинации между горепосочения – например „колега“, който също е хакер / производител / иноватор и има „член на хакера / създателя / иноватора“.
7. Платените класове – които осигуряват повече от 50% от приходите за много производители в ранните етапи и са основна част от тях. Класовете обучават нови хора, те осигуряват лесен вход в пространството за тези, които нямат проекти, но искат да се включат по някакъв начин. Те предлагат на местните занаятчии нов начин да използват своя занаят, за да направят устойчив доход като инструктори, и те повишават нивото на уменията на общността драстично с течение на времето. Тези класове включват платени семинари по проектиране, инженеринг, електроника, програмиране или механична обработка и са организирани (само за целите на набирането на средства), освен безплатни класове/семинари.
8. Дарения и дарения на оборудване или пари от различни институции и отделни лица. Даренията могат да помогнат да се подпомогне общия доход в ранните етапи на развитие и може да помогне за придобиването на конкретни инструменти и инфраструктурни проекти в по-късни етапи на развитие (вече сме получили известна подкрепа от местни компании).
9. Наемане на място за комерсиални събития от същата област.

ЕКИП

Нашият екип се състои от 10 души с различни интереси и способности. Екипът зад идеята за този социално значим проект е млад, творчески, с доказан опит в тази област – с познания за стартъп общността и нейното развитие, с управленски опит в споделените работни пространства и разнообразни младежки дейности, Както и различни проекти със социална предприемаческа и творческа индустрия. Екипът зад Innovator – Creative Spaces е силен, амбициозен и ангажиран в социалната сфера и поради постоянната организация и подкрепа на причините за „добрите новини“ и техниките за постигането им – стабилността на проекта е гарантирана.

Мартен Демирев – Бизнес развитие
Боян Симеонов – Маркетинг специалист
Павлина Светославова – Дизайнер
Мария Алексиева – финансист
Александър Благоев и Николай Николов – Операции и административни дейности
Михаил Дучев и Илиян Георгиев – инженери
Златин Дубаринов и Ани Вилфан – връзки с обществеността и международни връзки
Ангел Петров – финансов съветник

Рискове и предизвикателства

Един от рисковете е проектът да бъде забавен от някои от ремонтните дейности. Строителството и обновяването имат скрити предизвикателства, които са непредвидими по време на процеса. Ние сме готови да ги преодолеем, тъй като имаме опит в управлението на проекти и разчитаме на нашите ментори – местни архитекти и инженери, които прегърнаха нашата идея.

Друг риск е забавянето на доставката на оборудването, тъй като технологията, която искаме да използваме, все още не е толкова популярна, а понякога производителите я произвеждат специално за вас или просто са изчерпани за конкретно устройство/материал. Не всички компании доставят директно в България или имат представителство тук или на Балканите. Но ние ще преодолеем това с помощта на нашите изследвания и компаниите, които се занимават с висок клас технологии като 3D принтери и т.н., които вече изразяват желание да ни помогнат!

За самия бизнес. Той е задвижван от общността и проекти като този зависят не само от това, което предлагат, но и от това дали вече има тълпа, която се е присъединила към него. Отговорът на този въпрос е 99% да. Вече предизвикахме достатъчно интерес не само във Варна, но и в цялата страна, затова вярваме, че лесно ще създадем общност около центъра/центровете. Освен това не започваме от нулата. В България вече има голяма техническа общност и мислим, че ще приеме нашата идея.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.