Търсене
Close this search box.

Как да отглеждаме метал във ферми

Как да отглеждаме метал във ферми

Как да отглеждаме метал във ферми

Как да отглеждаме метал във ферми


Направи дарение на училище!



***

Копаенето в мините е мръсна и вредна работа. Можем ли тогава да добиваме металите, от които се нуждаем, от ферми?

Когато нарежете клон от Phyllanthus rufuschaneyi, от него обилно потича ярък синьо-зелен сок. Това е нещо, което улавя вниманието на ловеца на растения Антъни ван дер Ент, който натъквайки се на този необичаен дървесен храст в станцията на националния парк Борнео в Малайзия, знаеше че трябва да го изследва допълнително. Оказа се, че сокът му е пълен със съдържание на никел.

Ван дер Ент, от Университета на Куинсланд (Австралия), е един от няколкото учени, които смятат, че растения като това може да бъдат решение на един от най-належащите проблеми на нашата епоха.
Търсенето на метали от години постоянно нараства, тъй като те са основни редиенти в ежедневните технологии като телефони и компютри.
Апетитът ни към тези метали скоро ще стане още по-голям, тъй като те са необходими и за зелени технологии като вятърни турбини и акумулаторни батерии в електрическите автомобили. И все пак добивът им е труден, вреден за околната среда и понякога изключително опасен.
Може ли вместо това тези проблеми да бъдат решени чрез отглеждане на метали?
Ван дер Ент вярва, че може.
Скоро ще видим дали е прав, тъй като в Китай, Европа и Малайзия вече възникват първите ферми за метали. На пръв поглед тези ферми са всестранни победители: печалбите са изрядни, а екологичните показатели – отлични. Затова се подгответе за най-иновативната технология за добив – растенията.

Откритият никел, оцветяващ синьо-зеления сок от храста на ван дер Ент, е само един от металите, от които зависим. Никелът отдавна е ключова съставка в производството на неръждаема стомана. Той се използва и в много литиево-йонни батерии в електрически превозни средства, телефони и друга потребителска електроника.
Очаква се търсенето му да нарасне през следващото десетилетие, тъй като електрическите превозни средства стават все по-широко разпространени. Водеща консултантска агенция за ресурси прогнозира, че количеството никел, необходимо за използване в електрически превозни средства през 2025 г., ще бъде 256 000 тона, което е приблизително двойно по-голямо от търсенето през 2019 г. Други важни технологии, от вятърни турбини до магнити за лазери, също изискват смес от различни метални елементи.

Подобно на много други метали, никелът обикновено се получава чрез открит (кариерен) способ на експлоатация. Растителността се отстранява от земята и се използват експлозиви за разкриване на минералните жилки отдолу. Това е разрушителна практика.
Френската територия Нова Каледония в Тихия океан притежава едни от най-големите никелови залежи на Земята и се получава чрез такъв тип добив. Премахват се дърветата, тъй като забавят изтичането на водата от почвата, а замърсени потоци от мините се вливат в морето, убивайки риби и корали. Рудата често се изпраща за топене, при който процес се отделят токсични изпарения и планини от отпадъци.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Не е изненадващо, че растенията съдържат известно количество метал. Корените им поемат минерали от почвата, които осигуряват елементи като желязо, цинк и други. Изненадващото е, че някои растения съдържат наистина огромни количества метал.
За пръв път това стана ясно през 1948 г., когато ботаникът Орнела Верняно откри растение, наречено Alyssum bertolonii в Тоскана, Италия. Този роднина на кейла и зелето съдържа 10 милиграма никел във всеки грам от изсушената му тъкан. Това е изумителните 2000 пъти повече отколкото в едно обикновено растение.
Оттогава са открити още стотици от тези така наречени хиперакумулаторни растения. Никой не знае защо го правят. Най-доброто ни предположение е, че това служи като защита срещу вредители, тъй като високите концентрации на метал правят растителната тъкан токсична.

Цялата статия и още много подобни прочетете в новия брой 140 на списанието тук>>

Подаряваме ти първите 11 статии от брой 140 тук>>


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.