Търсене
Close this search box.

Как да оформим дисертацията

Как да оформим дисертацията

Как да оформим дисертацията

Как да оформим дисертацията


Направи дарение на училище!



***

Гл.ас. д-р Николай Стоименов, Институт по информационни и комуникационни технологии, БАН

 

Всеки институт, университет, дори катедра към конкретен университет има различен тип на представяне на дисертациите затова тук няма да засегнем темата относно тяхното съдържание и научните приноси, а ще се спрем по-основно на стиловите изисквания.

Заглавна страница

В някои от заглавните страници се посочват научната област, професионално направление, научна специалност, а в други това не се прави – всичко зависи от преценката на съответната катедра. Може да включите благодарности към вашия научен ръководител и други хора, които са ви оказали съдействие в хода на работата ви.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Съдържание

Направете го по възможност интерактивно. Отделните глави изписвайте с главни букви, в края на заглавията им не се препоръчва да поставяте точка.

Илюстрации/фигури

Разполагайте ги възможно най-близо до пояснението и цитата в текста. Използвайте при тях подточки, защото ако ви се наложи да премахнете някоя фигура, а имате например общо 100, това ще ви улесни в голяма степен. Ако презентацията ви е на български и имате време и възможност, преведете названието на фигурите на български език. Позиционирайте фигурите така, че да не е необходимо да се завърта дисертацията. В случай, че това е невъзможно – поставете ги така, че при разглеждането дисертацията да се завърта по часовниковата стрелка.

Таблиците също се поставят непосредствено до първото им цитиране в текста и отново се обръща внимание на разположението им, за да не се завърта дисертацията. При невъзможност  – поставете ги така, че завъртането да става по посока на часовниковата стрелка. Ако таблицата е голяма и се налага пренасянето й на следващата страница, графите трябва да се номерират и тази номерация да се постави в началото на следващата страница. Заглавието на таблицата не се изписва на втората и всяка следваща страница, а се слага ”Продължение на табл. …”.

Формули

Изписвайте ги винаги на нов ред като над и под всяка формула оставяйте не по-малко от един свободен ред. Ако формулата не се събира на един ред, пренесете я след математически знак. Поясненията на значението на символите и числовите коефициенти посочвайте непосредствено под формулата в същата последователност, в която са дадени в самата формула. Значението на символите и числовите коефициенти отделяйте на нов ред като първият ред от пояснението да започва с думата „където” без да се поставят две точки. Формулите, които цитирате в текста,  номерирайте в границите на раздела (главата) с арабски цифри, разделени с  точка, например “(1.2)” (втора формула в първа глава). Номерът на формулата поставяйте в скоби срещу формулата от дясната страна. При цитиране в текста посочвайте пълния номер в скоби, например „Във формула (1.2) е …”.

Физически величини и измервателни единици

Прието е да се използват два вида буквени означения: международни (букви от латинската и гръцката азбуки) и български. Означенията на единиците се записват с малки букви.

Пример: (правилно) m, kg,s ;  (неправилно) м, кг, с

Ако името на единицата произлиза от името на учен, означаването й е с главна буква, например N, Pa.

Библиография/литература/референции

Тук се процедира според изискванията на рецензентите. Възможно е те да поискат от вас да ги изписвате в следната последователност: автор, година, название на книгата или обратното  – годината да се посочва накрая. Обърнете внимание на тези детайли, тъй като се случва дисертации да бъдат върнати поради неспазване на тези изисквания.

Приложения

Тях оформяйте като продължение на дисертационната работа на следващите страници или като отделна част и ги разполагайте по реда на появяване на препратките в текста. Всяко приложение трябва да започва на нова страница, да има заглавие и да е изписана думата „ПРИЛОЖЕНИЕ”. Ако са поредица от приложения, е добре да ги номерирате последователно с арабски цифри (без знак №). Пример: Приложение 1.

При оформяне на приложенията като отделна част на заглавната страница под наименованието на дипломната работа се изписва „Приложения”.

Обем

Трудно е да се посочи конкретна цифра затова се посъветвайте с вашия научен ръководител. Обикновено обемът може да варира около 150-200 страници.

 

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.