Търсене
Close this search box.

Да научим за четенето

Да научим за четенето

Да научим за четенето

Да научим за четенето


Направи дарение на училище!



***

Учените проучват как да направят четенето по-лесно за хора с и без нарушения на ученето.

 

Четенето е страхотно, уникално човешко преживяване. Само като хвърлим поглед върху някои драскулки, можем мислено да пътуваме във времето и пространството. Можем да се поставим на мястото на хора, живели преди хилядолетия. Пред вас ще се открият въображаеми царства и ще се сприятелявате с измислени герои. Ще надникнете в математическата машина, която управлява вселената, и ще надзърнете в най-тъмните, най-отдалечените кътчета на космоса.

Но нека бъдем реалисти. Четенето също може да бъде трудно. Това е особено вярно, когато сме уморени или отегчени или сме изправени пред супер сложен текст. И също така четенето може да бъде много по-трудно за някои, отколкото за други.
За щастие учените проучват начините, по които мозъкът ни осмисля писмения език. И това изследване разкрива няколко съвета как да направите четенето по-лесно и по-удовлетворяващо изживяване.  

Например: Четете отпечатани на хартия текстове, когато е възможно. Причините за това са няколко. Едната е, че е по-малко вероятно очите ни да преминат бързо през печатните думи, отколкото през тези на екрана. Плюс това, възприемането на съдържанието на физическа (хартиена) страница помага на мозъка да направи мисловна карта на информацията. Тази карта от своя страна улеснява запомнянето на подробности в бъдеще.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Когато четете на екрана, опитайте да гледате текст с по-голям шрифт. Думите са по-лесни за преглеждане, когато буквите не са толкова плътно наредени една до друга.

И накрая, когато четете нещо трудно, като научна статия, направете активно изследване. Определете непознати думи в полетата. Превеждайте сложните изречения във фрази, които са разбираеми за вас. Може би най-важното е да бъдете търпеливи с това, което правите. Мозъкът ви взема този разбъркан куп от драскулки и придава смисъл на думите. Това е доста фантастично постижение, независимо колко време отнема.

Искате да знаете повече? Ето някои отправни точки, от които може да се започне:

Готини работни места: Декодиране на начина, по който вашият мозък „чете“. Изследователите търсят отговори, които ще помогнат на хората, които се напрягат да четат.

Ще научите ли по-добре, като четете на екран или на хартия? Това не важи за всички, но засега експертите казват да не изхвърляте книгите си.

Искате ли да подобрите уменията си за четене? Може просто да имате нужда от повече пространство. Учениците с и без дислексия четат по-добре, когато буквите имат допълнително разстояние между тях.

 

Превод: Мая Николова

Превод на: https://www.snexplores.org/article/lets-learn-about-reading


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.