Търсене
Close this search box.

Как да се борим с недостига на вода в отдалечените острови

Как да се борим с недостига на вода в отдалечените острови

Как да се борим с недостига на вода в отдалечените острови

Как да се борим с недостига на вода в отдалечените острови


Направи дарение на училище!



***

На о. Лесбос отпадъчните води се разграждат от анаеробни бактерии, почистват се в изкуствена влажна зона и се излагат на високоенергийна изкуствена светлина, преди да се използват за напояване на култури.

Всяко лято хиляди туристи пътуват до идиличните острови на Гърция, за да се насладят на слънчевите им плажове. Дори глобалната пандемия не можа да задържи посетителите, но недостигът на вода може. Много гръцки острови оцеляват от внос на вода и се борят да задоволят нуждите на жителите и селското стопанство – да не говорим за тези на туристите.

Тези острови илюстрират трудностите, с които се сблъскват и в други части на Европа. Изменението на климата зачестява екстремните метеорологични явления като суша, докато нарастващият брой на населението и конкуриращите се приоритети, като земеделие и туризъм, означават все по-голям недостиг на прясна вода. 

Около един на всеки пет души в средиземноморския регион страда от постоянен воден стрес – когато търсенето надвишава наличността – според Европейската комисия.
За да се справи с тези проблеми, проектът HYDROUSA приложи своите водни технологии на обекти на три гръцки острова.

„Става въпрос за справяне с проблемите с недостига на вода в малки и децентрализирани отдалечени региони в Средиземно море“, обясни професор Симос Маламис, специалист по водни системи в Националния технически университет в Атина (Гърция) и координатор на HYDROUSA.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Цялата статия, както и много други, можете да прочетете в новия брой 142 на списанието>>

Подаряваме ви първите 37 стр. от брой 142 тук>>

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.