Търсене
Close this search box.

Чрез опити върху червеи откриха как да останем млади за по-дълго време

Чрез опити върху червеи откриха как да останем млади за по-дълго време

Чрез опити върху червеи откриха как да останем млади за по-дълго време

Чрез опити върху червеи откриха как да останем млади за по-дълго време


Направи дарение на училище!



***

Да живееш по-дълго обикновено означава по-дълга старост, но няма ли да бъде привлекателно да се удължи и младостта? Това е толкова прекрасна перспектива, че учените наблюдават успехи в тази насока с опити върху кръгли червеи. Трябва да е ясно, обаче, че постигането на такъв резултат и при хората е все още далеч.

„Не искаме хората да останат с впечатлението, че могат да вземат лекарството, което ние използвахме в нашето проучване, за да удължат своите тийнейджърски години или двайсетте си“, казва водещият автор Майкъл Петрасчек от Изследователския институт Скрипс (TSRI), Калифорния.

„Ние можем да направим това с червеи, но има милиони години разлика в еволюцията между червеите и хората. Смятаме, че ще е вълнуващо да разберем дали удължаването на живота и младежката възраст може да са достъпни за всички“, казва той. Проучването ще бъде публикувано в списание eLife.

Майкъл Петрасчек, ръководител на екипа, прилага антидепресант нарeчeн мианзерин върху Caenorhabditis elegans. Това е вид кръгъл червей, използван често в научните изследвания. През 2007 г. изследователите откриват, че лекарството увеличава продължителността на живот на кръглите червеи с 30-40%. Новата им цел е да проучат как. Екипът обработва хиляди червеи с вода или мианзерин и наблюдава ефекта им върху гените спрямо възрастта на червеите. Първо, те измерват активността на гените при млади индивиди като изходна точка, с която да сравняват процеса на стареене. Половата зрялост при тези червеи настъпва през първия ден, а средната продължителност на живота е 2-3 седмици.

Когато червеите достигнат нужната възраст, екипът наблюдава драматични промени в генната експресия. Те настъпват по напълно изненадващ начин. Не са открити групи от гени, които да играят роля в една и съща функция, променяйки експресията в противоположни посоки. Те наричат това новооткрито явление „транскрипционен дрейф“. След разглеждане на данните от мишки и от 32 човешки мозъка на възраст от 26 до 106 години, изследователите потвърждават, че подобни явления се случват и при бозайници.


Разбери повече за БГ Наука:

***

„Транскрипционният дрейф може да се използва като нов показател за измерване на промени, свързани със стареенето, които започват в млада възраст“, казва друг автор – Сунита Рангаржу.

„Досега сме били зависими от измерването на показателя смъртност, а той е твърде нисък при младите хора, за да разполагаме с много данни. Като нов инструмент за изучаване, стареенето може да помогне да се направят нови открития – например за лечение на генетични предразположения, при които остаряването започва по-рано, като синдромът Hutchinson-Gilford progeria”, казва тя.
Използвайки този нов показател, се доказва, че лечението с мианзерин може да потисне транскрипцинния дрейф, но само когато се прилага в точното време от живота. До 10 дни след първоначалното третиране генната експресия на червеите все още има характеристиките, типични за тридневна възраст и физиологично червеите са на три дни. Когато се третират 12-дневни червеи, при които вече са настъпили физиологични промени, характерни за тази възраст, не се постига същият ефект върху генната експресия. В резултат на експеримента продължителността на живота на червеите се увеличава със 7-8 дни.

Мианзеринът блокира сигнали, свързани с регулирането на серотонин и така забавя типични за стареенето физиологични промени. Това включва и наскоро идентифицирания транскрипционен дрейф, както и дегенеративни процеси, които водят до смърт. Ефектът се наблюдава само по време на младежката възраст и продължителността на този период от живота при червеите е значително увеличена.

„Колко от нашите открития, които се отнасят до стареенето ще се разпространят и при бозайниците? Да предположим, например, че продължителността на живота не би била толкова драматична“, казва Петрасчек.

„Въпреки това, ние вече сме развълнувани от факта, че наблюдавахме явлението „транскрипционен дрейф” във видове, вариращи от червеи до мишки и хора.“

Тези открития отварят много нови пътища за развитие пред екипа и има вероятност да доведат до  разкриването на нови богатства в научните изследвания, осъществявани от други учени. Например, значима следваща стъпка за екипа ще бъде да тества влиянието на медикамента върху мишки и да проучи дали има някакви странични ефекти. Различни среди може доведат до различни резултати – това също ще трябва да се проучи. Изследователите биха искали да проверят и дали въздействието е различно при различните органи в тялото.

Откриването на явлението „транскрипционен дрейф“ предлага допълнителна перспектива при изследването на промените, настъпващи с напредването на възрастта и осигурява нов общ показател за стареене. Необходими са по-нататъшни проучвания за изясняване на различите аспекти от това изследване.

Идеята за удължаване на тийнейджърския или младежкия период от човешкия живот съдържа много въпроси за потенциалните социални последствия, включително и дали изобщо това би било желателно.

Превод: Христинка Башева

Източник: ScienceDaily


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.