Търсене
Close this search box.

Борбата за птиците

Борбата за птиците

Борбата за птиците

Борбата за птиците


Направи дарение на училище!



***

Нашите пернати приятели се борят за оцеляване и трябва да им помогнем ако искаме да избегнем птичи апокалипсис.

Птиците са жизненоважни. Те са създатели на пейзажи, регулатори на местообитания и опрашители, както и ценна част от дивата природа. Но те са застрашени навсякъде по света и без защита бъдещето им може да бъде много мрачно.
Прелетните птици са пример за това. Дните на тяхното пристигане и отлитане са очаровали хората от хилядолетия.

Очевидно е, че типичната прелетна птица разчита на много различни места през годишния си цикъл за храна, почивка и разплод. Това е решаващо за оцеляването. Човешката дейност все повече се пресича с миграционните пътища, като въздействията варират от промени в ландшафта до шум, светлина и замърсяване на въздуха.
Повече от 90 процента от мигриращите птици са неадекватно защитени при пътуванията си по света. Повечето такива видове са намалели през последните десетилетия в резултат на фатална загуба на местообитания и лов. Тези птици и техните хабитати се нуждаят от защита и предприемането на правни действия в тази насока може да е най-добрата ни надежда да направим това. В момента с благотворителната организация за защита на околната среда ClientEarth участва в случай, който показва защо има смисъл от това.

Устието на река Тежу в Португалия е една от най-важните влажни зони в света и над 300 000 птици редовно зимуват там, включително водолюбиви птици, патици, фламинга, чайки и други крайбрежни птици. Докато португалското правителство признава, че това е най-важната влажна зона в страната, то също така планира да построи новото летище Montijo airport, точно върху нея. Въпреки че това ще унищожи част от въпросната зона и проблемът надхвърля терена непосредствено около летището.
За да намалите възможността от сблъсъци между ята от птици и самолети, трябва да подплашите птиците надалеч от една много по-широка зона. През 2003 г. правителството на Обединеното кралство отхвърли възможността за строеж на летище в Клиф (Кент) отчасти поради тази причина.

От ClientEarth твърдят, че проектът в Португалия не е в съответствие както с европейските, така и с националните закони за опазване на околната среда, които предпазват защитените обекти от застрояване, което крие риск от сериозна вреда за екологичната среда. Така че те се обединяват със SPEA, португалска организация за защита на птиците и други неправителствени организации, за да изправят правителството пред съда.


Разбери повече за БГ Наука:

***

“Ние не предприемаме такива действия с лека ръка и ги използваме само в краен случай, едва когато всички други варианти за управлението на околната среда вече са се провалили. Представяме този случай, за да защитим видовете птици от цял свят, които зависят от това уникално местообитание за оцеляване, и да издигнем гласа на всички, които застават до нас. Твърдим, че летището би повлияло не само на мигриращите птици, които зимуват в устието, но и на тези, които използват Тежу като миграционна спирка, преди да отлетят извън Португалия. Освен това, увеличението на самолетните пътувания ще повлияе на способността на Португалия да изпълнява задълженията си по Парижкото споразумение за климата, докато самите влажни зони са важни резервоари за въглерод и са от особено значение и за климата.” – казват от организацията.

Победата за тях в тази битка би означавала обезопасяване и охрана на обширна, уязвима защитена зона и бъдеще, в което, използващите я птици, могат да радват нашите потомци. Първото оспорване е изпратено до съдилищата и в момента се очаква правният отговор на португалските власти по него.
През последното десетилетие ClientEarth помогнаха да се спре незаконната сеч в Беловежката гора в Полша, изправи правителството на Обединеното кралство пред съда и спечели три пъти срещу незаконните нива на замърсяване на въздуха, спечели първото дело в света за климатичен риск при изграждането на последната в Европа електроцентрала на въглища в Полша и помогна за стартиране на дело за климатична справедливост срещу австралийското правителство, тъй като не успя да смекчи последиците от глобалното затопляне в пролива Торес.
Неопазването на екологично важни обекти ще доведе до необратими загуби за дивата природа и щети върху климат. Екологичното мислене никога не трябва да бъде последваща мисъл.

Източник: New Scientist Magazine
Превод: Радослав Тодоров


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.