Търсене
Close this search box.

Болна ли е била Мона Лиза

Болна ли е била Мона Лиза

Болна ли е била Мона Лиза

Болна ли е била Мона Лиза


Направи дарение на училище!



***

Откакто е създаден в началото на 16 век, световно известният портрет на Лиза Герардини, създаден от Леонардо да Винчи, впечатлява милиони хора от цял свят, включително представителите на лекарското съсловие. През Ренесанса в продължение на години учени и медици изучавали цвета на кожата на „Мона Лиза“, дебелината на врата ѝ и енигматичната ѝ усмивка, за да изкажат предположенията си за здравето на изобразената жена.

Последната публикувана теория предполага, че тя е страдала от тежък хипотироидизъм или намалена функция на щитовидната жлеза. Кардиологът посочва жълтата ѝ кожа, изглежда уголемената щитовидна жлеза и липсата на вежди като симптоми, подкрепящи теорията му. Той пише още, че мистериозната ѝ усмивка може да подсказва за психомоторно изоставане и мускулна слабост.

Но д-р Майкъл Яфи не е съгласен с тази диагноза. Той е педиатър ендокринолог в Здравния научен център на Университета на Тексас в Хюстън (UTHealth).

„Усетих лична отговорност да защитя „Мона Лиза“ и зашеметяващата дама, изобразена на портрета“, казва Яфи. „Тя е вдъхновила хиляди хора през последните няколко века. Не мога да позволя обществото да си мисли, че тя е била болна от хипотироидизъм, тъй като според мен щитовидната ѝ жлеза изглежда нормално. Затова реших да дам своето съвременно медицинско мнение.“

Мнението на Яфи наскоро беше публикувано в списание Hormones-International Journal of Endocrinology and Metabolism. В него той обяснява, че заболяването на щитовидната жлеза е добре документирано в историята на изкуството, а тази картина не съответства на безбройните изображения на „гуши“ – или с други думи на уголемени щитовидни жлези.


Разбери повече за БГ Наука:

***

„Художниците често изобразявали това, което виждали в обществото. Скулптурите на древни цивилизации като тези в Андите и Египет, са запазили информацията за разпространението на ендемична гуша в области с недостиг на йод, каквато е била и Тоскана, където живяла Лиза Герардини. Изкуството на древните гърци също пази спомена за симптомите на заболяването, а те се откриват и в поезията, както и в творбите на Шекспир. Ако Герардини страдаше от гуша, поради йоден дефицит, то заболяването щеше да бъде тежко и добре видимо на картината, аналогично на другите исторически репрезентации на заболяването. Талантлив художник като да Винчи нямаше да се затрудни да изобрази това“, казва Яфи.

Той отбелязва също и това, че на много от картините на да Винчи има жени без вежди, затова не може тази характеристика да се припише на хипотироидизма.

Яфи допълва, че пожълтяването на кожата се развива на много късен етап от заболяването. Обичайно, дългото боледуване от гуша засяга тежко плодовитостта, но се знае, че Герардини е имала пет деца, като е родила едно от тях само няколко месеца преди да позира за картината.

„Измененият цвят може да се дължи просто на възрастта на картината или пък на покритието, които художникът е използвал. Освен това, картината е била открадната и скрита в продължение на повече от три години, а веднъж някой се е опитал да я унищожи, използвайки киселина“, казва Яфи.

Ето какво казва лекарят относно мистериозната усмивка и предположението, че тя е била причинена от мускулна слабост:

„Да поставяш диагноза хипотироидизъм въз основа на леки и неясни черти на стара картина несъмнено е рисковано“, казва Яфи. „Хипотироидната миопатия, или заболяване на мускулната тъкан, се проявява в мускуите, които са разположени по-близо до средната линия на тялото. Обикновено заболяването е тежко, което означава, че нямаше да позволи на Герардини да позира с изправен гръб. Освен това, има много хора с асиметрична усмивка, но това не означава непременно, че имат хипотироидизъм.“

Яфи е любител на изкуството и обича да изучава пресечните точки между изкуство и медицина. „През вековете артистите и критиците на изкуството са успели да забележат много заболявания дори преди лекарите. Но тези диагнози не винаги са били правилни“, казва той. „Творбата или изобразеният човек може да имат нужда от второ мнение или дори трето и четвърто, основани на най-новите медицински и научни открития. Най-добре е винаги да бъдем с отворено съзнание за това.“

 

Превод: Росица Ташкова-Качарова

Източник: Michael Yafi. Mona Lisa is euthyroid: a modern-day diagnosis. Hormones, 2019; DOI: 10.1007/s42000-019-00103-x


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.