Търсене
Close this search box.

Болестта Алцхаймер засяга мозъчните клетки, помагащи ни да останем будни

Болестта Алцхаймер засяга мозъчните клетки, помагащи ни да останем будни

Болестта Алцхаймер засяга мозъчните клетки, помагащи ни да останем будни

Болестта Алцхаймер засяга мозъчните клетки, помагащи ни да останем будни


Направи дарение на училище!



***

Болестта на Алцхаймер унищожава центровете в мозъка, които ни поддържат будни. Това откритие може да обясни защо болестта често води до дневна отпадналост.

Проблемите със съня могат да предшестват деменции, включително Алцхаймеровата болест, понякога с десетилетия. Но новите резултати, описани в онлайн публикацията от 12 август 2019 г. в изданието „Алцхаймер и деменция“, сочат, че нарушеният сън не е просто ранен предвестник на Алцхаймер. Всъщност, проблемите със съня са „част от болестта“ според Леа Гринбърг, невропатолог в Университета на Калифорния, Сан Франциско.

Гринбърг и колегите ѝ са съсредоточени в изследването на продълговатия мозък и структурата, разположена върху него наречена хипоталамус. Заедно, тези части на централната нервна система са отговорни за жизненоважни дейности като да ни държат будни и адекватни. Въпреки своята важност, продълговатият мозък и неговите съседи са пренебрегвани при изследванията на деменция, твърди Гринбърг. По-конкретно учените са търсили доказателства за наличие на Тау (протеин, който може да образува струпвания във вътрешността на нервните клетки) в мозъците на хора, починали от болестта на Алцхаймер.

Екипът е открил, че три малки участъка от хипоталамуса и продълговатия мозък, всички от които обикновено съдържат нервни клетки, поддържащи хората будни през деня, били пълни с Тау. Две от трите области са загубили над 70% от нервните си клетки (или неврони). Тези региони „са били засегнати много сериозно от Тау протеина“, казва още Гринбърг. Това унищожение може да е част от причината хората болни от Алцхаймер често да се чувстват уморени през деня дори и да са спали предната нощ.

Тези резултати са в подкрепа на идея, циркулирала в средите на изследователите на болестта, но която все още не е добила значителен брой последователи, казва невробиологът Брус Мандър от Университета на Калифорния, Ървайн: „Виждаме Тау в продълговатия мозък и то го виждаме още в ранните етапи на болестта.“


Разбери повече за БГ Наука:

***

Тези открития могат изцяло да преобърнат насоката на проучванията на центровете за сън и бдителност в продълговатия мозък. „Не можем да продължаваме да игнорираме продълговатия мозък, ако помислим за тези деменции и начина на тяхното развитие“, казва Мандър. По-ясната представа за това как, кога и къде са първите атаки на болестта Алцхаймер върху мозъка, може да доведе до по-добри начини за откриване на болестта в по-ранен етап, а дори и до предотвратяване на увреждането (SN: 3/12/11, p. 24).

Учените доказват, че при проби от здрави хора, както и при такива от хора, страдащи от две други дегенеративни заболявания, невроните, отговарящи за бдителността не са били засегнати. Тези две мозъчни заболявания – прогресивна супрануклеарна парализа (ПСП) и кортикобазална дегенерация (КБД), включват натрупване на Тау. Въпреки това, учените откриват, че по-малко неврони умират при тези заболявания, въпреки натрупването на Тау. Това неочаквано откритие „ни показва една мистерия“ по думите на Мандър – „Защо повече неврони загиват при болестта на Алцхаймер отколкото при други заболявания?“

Досегашните проучвания включват само проби от хора в късен стадий на болестта на Алцхаймер. Затова Гринбърг започва по-мащабно изследване на мозъчната тъкан при хора в различни стадии на болестта на Алцхаймер с надеждата да открие точно кога започва деградацията на невроните в участъците, стимулиращи състояние на будност.

Превод: Славина Иванова

Източник: Science News

Oh et al. Profound degeneration of wake-promoting neurons in Alzheimer’s diseaseAlzheimer’s & Dementia. Published online August 12, 2019. doi:10.1016/j.jalz.2019.06.3916.

Четете още по темата:

Sanders. Alzheimer’s drug may clarify disease’s originsScience News. Vol. 190, December 24, 2016, p. 27.

Sanders. Memories can’t waitScience News.Vol. 179, March 12, 2011, p. 24.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.