Търсене
Close this search box.

Близо една трета от океанските животни са загинали преди 2.6 милиона години

Близо една трета от океанските животни са загинали преди 2.6 милиона години

Близо една трета от океанските животни са загинали преди 2.6 милиона години

Близо една трета от океанските животни са загинали преди 2.6 милиона години


Направи дарение на училище!



***

Най-голямата известна акула, която някога е живяла – Carcharocles megalodon, е властвала в моретата повече от 20 милиона години. Огромният хищник, който може да достигне до 18,29 метра изглеждал неунищожим. Дори сега статутът на акулата е толкова легендарен, че като една силна знаменитост, само една дума е достатъчна, за да я опише: мегалодон.

„Мегалодонът е живял навсякъде по света във време, в което океаните са били по-топли от сега”, казва биологът и специалист по морски видове Catalina Pimiento. „Изследванията ни показват, че това е космополитна гигантска акула, която е можела да живее в различни географски ширини, тъй като температурата на океаните не е определяла нейното разпространение. Знаем също, че тя е използвала плитките води, за да се размножава.”

Животът изглеждал доста добър за този доминантен хищник, докато не си стигнало до бедствие. Pimiento и международен екип от изследователи откриват, че мегалодонът не е изчезнал сам. Когато преди 2.6 милиона година гигантската акула изчезва, с нея загиват и една трета от всички големи морски видове. По-рано неизвестното „изчезване на морската мегафауна от плиоцена” е описано от списание Nature Ecology & Evolution.

Pimiento провежда проучването в Палентологичния институт и музей на Университета в Цюрих (Paleontological Institute and Museum of the University of Zurich) с колегите си John Griffin, Christopher Clements, Daniele Silvestro, Sara Varela, Mark Uhen и Carlos Jaramillo.  Екипът прави откритията си след мета анализ, в който са разгледани многобройни предварителни проучвания на вкаменелостите от акули, морски бозайници, морски птици и морски костенурки.


Разбери повече за БГ Наука:

***

“Работата на стотици палеонтолози в продължение на много години ни позволи да характеризираме това изчезване”, казва Pimiento. „Повечето от тази работа ще бъде включена в каталог в публична база данни: The Paleobiology Database.”

Учените откриха, че освен мегалодон, големи морски видове като големите морски крави и беззъбите китове също са изчезнали преди 2-3 милиона години. До момента 43% от морските костенурки, 35% от морските птици и 9% от акулите също са изчезнали.

Причините за изчезването не са съвсем известни, но изследователите отбелязват, че силните флуктуации на морското равнище съвпадат с изчезването на видовете. Крайбрежните местообитания са значително намалени в резултат на това. Морските бозайници, с които мегалодон се храни започват да намаляват, а новите съперници започват да еволюират.

Изследователите анализирали феномен наречен функционално разнообразие, който обикновено се отнася за характеристиките и поведението, което организмите проявяват в общностите и екосистемите. 17% от общото разнообразие на екологични функции в морските екосистеми са изчезнали, а 21% са се променили по време на новооткрития процес на изчезване.

Особено засегнати са топлокръвните животни, което предполага, че големите  хомотермни видове ще са по-уязвими на изчезване, когато средата им на живот започне да се променя.

„Днес големите морски животни са по-уязвими, защото са притиснати и от хората”, казва Pimiento.

Резултатът от изчезване в следствие на човешки натиск към момента е неясен, но всички такива събития – поне въз основа на предишни доказателства – водят до победители и губещи. Мегалодон е бил в групата на губещите преди 2-3 милиона години. Победителите включват полярната мечка Ursus, буревестника Oceanodroma и пингвина Megadyptes.

Много неща са се променили оттогава, тъй като полярните мечки, някои буревестници и Megadyptes – род представляван от единствения оцелял вид – жълтоокия пингвин, сега са заплашени от изчезване.

Превод: Ева Филипова

Източник: Live Science, Seeker


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.