Търсене
Close this search box.

Как бактерии, причиняващи менингит, нападат мозъка

Как бактерии, причиняващи менингит, нападат мозъка

Как бактерии, причиняващи менингит, нападат мозъка

Как бактерии, причиняващи менингит, нападат мозъка


Направи дарение на училище!



***

Експерименти с мишки показват, че микробите похищават клетки в защитната обвивка на мозъка.

 

Бактериите могат да се вмъкнат в мозъка, управлявайки клетки в защитната му обвивка, доказа ново проучване. Резултатите разкриват как работи смъртоносната инфекция, позната като бактериален менингит. 

При мишки, заразени с бактериален менингит, микробите експлоатират досега непозната комуникация между неврони, отговарящи за болка, и имунни клетки, за да преминат през защитата на мозъка, твърдят изследователи в Nature. Резултатите също загатват нов потенциален начин да се забави инфекцията – използвайки лекарства против мигрена, за да се прекъсне клетъчната комуникация. 

Бактериалният менингит е заразяване на защитните слоеве на мозъка, менинги, което афектира 2.5 милиона души на година из целия свят. То може да причини тежко главоболие и понякога трайни неврологични увреждания или смърт. 


Разбери повече за БГ Наука:

***

“Изненадващо, нервните влакна за болка са всъщност манипулирани от бактериите, докато те влизат в мозъка”, казва Исаак Чиу, имунолог в Медицинското училище в Харвард, Бостън. При нормални обстоятелства болката е предупредителна система да се преборим с бактериите, казва той. “Ние доказахме обратното… Сигналът на болка е използван от бактериите в тяхно предимство.”

Известно е, че нервните клетки, регистриращи болка, и имунните клетки съжителстват в менингите, предимно в най-външния слой, наречен dura mater (SN: 11/11/20). За да види каква роля играят болката и имунните клетки в бактериалния менингит, групата на Чиу зарази мишки с две от бактериите, известни да причиняват болестта при хората: Streptococcus pneumoniae и S. Agalactiae. Учените след това проследиха бактериите при генетично модифицирани мишки, които нямат нервни клетки за болка, и сравниха местоположението на бактериите при мишки със запазени нервни клетки. 

Мишки без нервни клетки за болка имаха по-малко бактерии в менингите и мозъка в сравнение с мишките с нормални клетки, намери групата. Това наблюдение противоречи на идеята, че болката в менингите служи като предупредителен сигнал, който мобилизира имунната система. 

Допълнителни експерименти показаха, че бактериите предизвикват поредица от събития, които отслабват имунната система, започвайки с микроби, секретиращи токсини в твърдата мозъчна обвивка. 

Токсините се прикачват към неврните клетки за болка, които на свой ред отделят молекула наречена CGRP (Calcitonin gene-related peptide). Знае се, че тази молекула се свърза с рецептор на имунните клетки, където помага да контролира имунната реакция на твърдата мозъчна обвивка, dura matter.  Инжектирането на мишки с повече CGRP намали броя имунни клетки в dura matter и влоши инфекцията, откриха изследователите. 

Групата също разгледа подробно рецептора, с който CGRP се свързва. При заразени мишки, развъдени без рецептор, по-малко бактерии достигнаха до мозъка. Но при тези с рецептора, имунните клетки, които биха елиминирали бактериите и повикали подкрепление от имунната система, бяха неактивни. 

Откритието предполага, че или предутвратяването на отделянето на CGRP, или предутвратяването на неговото свързване с имунни клетки, би забавило инфекцията. 

Нероучените знаят, че при хората CGRP причинява главоболие – вече дори е мишена за лекарства против мигрена (SN: 6/5/18). Изследователите третираха пет мишки с лекарството за мигрена олсегепант (Olcegepant), което блокира CGRP, и заразиха мишките с S. pneumoniae. След инфекцията, третираните мишки имаха по-малко бактерии в менингите и мозъка, показаха симптоми по-късно, не загубиха тегло, и оцеляха по-дълго от мишки, които не получиха лекарството. 

Резултатите предполагат, че олсегепант забави инфекцията. Въпреки че даде само няколко допълнителни часа на мишките, това е от критична важност при менингит – заболяване, което се развива също толкова бързо. Ако олсегепант работи по същия начин при хората, лекарството може да даде повече време на лекарите да излекуват заболяването. Но ефектът вероятно не е толкова силен при хората, предупреждава Майкъл Уилсън, невролог в университета в Калифорния, Сан Франсиско, който не участва в проучването. 

Учените все още трябва да определят дали нервните клетки за болка и имунните клетки имат същото поведение при човешката dura matter, и дали лекараства против мигрена биха помогнали с лечението на менингит при хората. 

Неврологът Авиндра Натх има колебания. Клиниците смятат, че иммуната реакция и възпалението увреждат мозъка по време на менингит, казва Натх, който води екипа, проучващ възпаления на нервната система в Националния институт по неврологични заболявания и инсулт в Бетезда, Мериленд. Леченията обикновено включват лекарства, които отслабват имунната реакция, отколкото да я засилват както лекарствата за мигрена. 

Чиу е наясно с това, но отбелязва, че може би има място за двата подхода. Ако имунните клетки в твърдата обвивка на мозъка могат да предотвратят инфекцията преди самото влизане на бактериите в мозъка, то това би запазило защитните механизми на мозъка, така минимализирайки възпаление. 

В крайна сметка, това проучване може да не промени как се лекуват пациенти в клинична обстановка, казва Уилсън. Но все пак, разкрива нещо ново относно първите линии на защита на мозъка. 

 

Преведено от английски от Тея Данева

Оригинален източник тук


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.