Търсене
Close this search box.

Бактериален протеин облекчава симптомите на хранителната алергия

Бактериален протеин облекчава симптомите на хранителната алергия

Бактериален протеин облекчава симптомите на хранителната алергия

Бактериален протеин облекчава симптомите на хранителната алергия


Направи дарение на училище!



***

B. longum and mast cells-Credit - IBS.jpg

„Лактобацилус“ може да ви звучи познато, когато стане въпрос за пробиотици, но това е само един от многото видове бактерии, които са с доказана полза за здравето. В ново проучване на Академията по имунология и микробиология към IBS (Institute of Basic Science) и Националния институт по животновъдни науки, изследователите демонстрират, че въвеждането на пробиотик, съдържащ Bifidobacterium longum, KACC 91563 намалява симптомите на хранителни алергии. В САЩ, броят на децата с хранителни алергии се е увеличил с 18% между 1997 и 2007; по същото време са се утроили посещенията в болница, поради алергия.

Въпреки че някои пробиотици са доказано ефективни за облекчаване на симптомите при хранителни алергии, това не е така с всички пробиотични бактерии. Екипът на IBS тествал два бактериални щама – Bifidobacterium longum, KACC 91563 и Enterococcus faecalis KACC 91532, върху мишки, които по-късно са били изложени на хранителни алергени, за да видят какъв ефект са имали върху имунния отговор. Aлергичната реакция при мишките, третирани с E. faecalis KACC 91532, не била повлияна, но при мишките, третирани с B. longum KACC 91563, се наблюдавало значително потискане и забавяне появата на диария.

Пробиотиците действат чрез освобождаване на извънклетъчни везикули – малки сферични пакетчета, съдържащи протеини и ДНК, които се освобождават в тънките и дебелите черва. Везикулите доставят този материал от бактериите, което влияе върху имунната система. В случая на B. longum, KACC 91563, те съдържат белтък, наречен ESBP (family 5 extracellular solute-binding protein). В червата, ESBP взаимодейства с мастните клетки, които са отговорни за алергичната реакция, и ги кара да се самоубиват, като по този начин неутрализира способността им да предизвикват алергия.

На мишките им бил даден стандартен тестов алерген – албумин, който се открива в яйчния белтък, смесен със стипца за предизвикване на алергичен отговор. Екипът търсил признаци на стомашно-чревен дистрес, в този случай – диария, като индикатор за алергична реакция. Те открили, че дозата е важен фактор, тъй като по-малко количество от 5х109 колония образуващи единици (CFU) от бактериите на мишка на ден не е достатъчно за предотвратяване на появата на алергична реакция.
Въпреки че броят на случаите на хранителни алергии продължава да расте, съществуват няколко възможности за лечение. Д-р Янг подчертава – „Нашето изследване е първото, което открива механизма за контролиране на хранителните алергии от пробиотичните щамове, без да засягат регулаторните Т-клетки“ и добави, че „тъй като мастните клетки са основната причина за всички алергични реакции, рекомбинантен ESBP протеин може да се използва като терапевтично лечение на други алергични заболявания, както и при хранителните алергии.“ Има и други възможни приложения за ESBP, включително в кремове за лечение на екзема. Това лечение изглежда е голяма стъпка към ограничаването на свръхактивния имунен отговор и борбата с алергиите.

Превод: Росица Ташкова
Източник: https://www.sciencedaily.com/


Разбери повече за БГ Наука:

***


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.