Търсене
Close this search box.

Астероидът, убил динозаврите е оформил съвременния облик на амазонската джунгла

Астероидът, убил динозаврите е оформил съвременния облик на амазонската джунгла

Астероидът, убил динозаврите е оформил съвременния облик на амазонската джунгла

Астероидът, убил динозаврите е оформил съвременния облик на амазонската джунгла


Направи дарение на училище!



***

Допреди това Южноамериканските тропически гори са били предимно иглолистни.

Съвременните тропически гори са се появили вследствие на големия астероиден удар от преди около 66 млн. г., за който се смята, че е унищожил динозаврите. Преди астероидът да удари полуостров Юкатан в днешно Мексико, тропическите гори на Южна Америка са били съставени от значително по-различна зеленина, в сравнение с изобилието от цъфтящи растения, които днес се срещат там.

„Ако се върнете в деня преди падането на метеорита, горите ще имат покров предимно от папрати, много иглолистни дървета и динозаври“, казва Карлос Джарамило от Смитсоновския тропически изследователски институт в Панама. „Гората, която виждаме днес, е плод на едно събитие от преди 66 милиона години.“

Джарамило и колегите му са анализирали десетки хиляди проби от вкаменен прашец и листа, намерени в Северната част на Южна Америка, които датират от периода Креда непосредствено преди удара на астероида и началото на палеоценската епоха.

Учените установиха, че след този катаклизъм растителното разнообразие е спаднало с 45% и са били необходими цели 6 милиона години, за да се възстановят следите от нахапвания от насекоми по вкаменелите листа. Това показва, че и биоразнообразието на насекомите също е било много тежко пострадало (Science, doi.org/gjmxqx).


Разбери повече за БГ Наука:

***

Тропическите гори на Южна Америка се променили драстично след катастрофата. Повечето от шишарковите растения и папрати изчезнали, а в тропическите гори започнали да доминират цъфтящи покритосеменни растения. Новообразуваният дебел зелен навес позволявал само малко светлина да стигне до земята.

„Мисля, че урок номер едно тук е: непредсказуемостта“, казва Елън Курано от университета в Уайоминг. „Когато имаме такива големи смущения, те променят правилата на цялата екосистема.“

Джарамило и колегите му допускат няколко причини, поради които астероидът може да е причинил тази голяма промяна. От една страна, ударът вероятно е убил повечето от големите, тревопасни динозаври, които някога са стъпквали и изяждали по-ниските нива на горите. Плюс това, пепелта, която се е вдигнала и след това се е посипала обратно от небето в резултат на удара, може да е послужила като тор, създавайки богата на хранителни вещества почва, която благоприятства бързорастящите и по-екологично разнообразните покритосеменни пред останалите растения. 

„Харесваме начина, по който се е получило всичко това с възникването на тази невероятно разнообразна и наистина структурно сложна гора, но в момента преживяваме ново масово изчезване, причинено от хората и отново цели екосистеми са насочени по различен път“, казва Бони Джейкъбс от Южния методистки университет в Тексас. „В случая с тропическите гори може да ни харесва крайният резултат, но всички онези животни, които са живели през Креда, не са имали късмета да оцелеят и постигнат такова биоразнообразие,“ казва тя.

Разбирането как това голямо събитие е оформило тропическите гори може да ни помогне да разгледаме как тези горещи точки на биологичното разнообразие реагират на обезлесяването днес и за колко време биха могли да се възстановят, казва Джарамило.

„На някои от местата, които изучавахме, виждах точно пред очите си как тази гора, на възраст от 66 милиона години, изчезва за един ден, а темпът на обезлесяване е поразителен“, казва той. „От това проучване знаем, че отнема много време за изграждането наново на разнообразни гори: не можете да сечете гората и да се успокоявате с мисълта: „О, утре ще засадя още дървета.“

Източник: New Scientist Magazine
Превод: Радослав Тодоров


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.